Topolánkova vláda doznala změn, prezident jmenoval nové ministry

Česko má vládu v novém složení. Prezident Václav Klaus totiž v pátek na Pražském hradě jmenoval čtyři nové ministry. Ti se hned také ujali svých úřadů. Dokončila se tak obměna kabinetu premiéra Mirka Topolánka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

prezident Klaus jmenoval nové ministry | Zdroj: ČTK

Svých úřadů se dnes oficiálně ujali Daniela Filipiová jako ministryně zdravotnictví, Petr Bendl, který stanul v čele ministerstva dopravy, a Michael Kocáb coby nový ministr pro lidská práva. Dosavadní šéf legislativní rady vlády Cyril Svoboda se přesunul na ministerstvo pro místní rozvoj. Jeho místo převzal jmenovec Pavel Svoboda, další nováček v kabinetu. Ministryni obrany Vlastu Parkanovou prezident jmenoval vicepremiérkou.

Prezident Václav Klaus všem nově jmenovaným popřál úspěch a zároveň je upozornil, že do svých úřadů nastupují v komplikované době světové krize.

"Já vycházím z toho, že jste si vědomi, že se dostáváte do náročných funkcí. Věřím také, že víte, že je třeba, abyste se velmi rychle zapojili plně do práce vlády, a že v této složité době není k dispozici žádných tradičních 100 dnů hájení. Ony ostatně nejsou k dispozici nikdy, ale alespoň se to říkává. Tentokrát to určitě není možné. Já vám ve vaší činnosti přeji úspěch," řekl novým členům Topolánkova kabinetu prezident.

Václav Klaus doufá, že rekonstruovaný kabinet najde alespoň "elementární podporu" v Poslanecké sněmovně. Současně zdůraznil, že vláda teď bude muset hlavně hledat řešení aktuální ekonomické situace.

"Předpokládám, že jste si plně vědomi toho, že přicházíte do svých funkcí v mimořádně komplikované době evidentního celosvětového hospodářského poklesu a že naše veřejnost očekává od vlády, že přijde s racionálními opatřeními, jak těmto nepříznivým jevům spojeným s poklesem ekonomiky čelit, a že přijde s nějakými řešeními."

S tím souhlasil i premiér Mirek Topolánek. Podle něj to byl i jeden ze dvou důvodů, proč se rozhodl kabinet obměnit. "Zaprvé to je určitě reflexe vládnutí, reflexe loňského roku. Nicméně za daleko vážnější důvod já považuji ten druhý, a to je určitá vyšší funkčnost a dynamika vlády při řešení toho problému, který není jenom ryze český, a to je předpokládaný ekonomický pokles v souvislosti s globální finanční krizí. Tato změna má reflektovat tuto situaci," zdůraznil Topolánek.

Změny v kabinetu sliboval premiér a šéf ODS už po prohraných krajských a senátních volbách loni na podzim, nakonec ale obměna trvala několik měsíců. Podle ministra životního prostředí a předsedy Strany zelených Martina Bursíka byly změny ve vládě nevyhnutelné. Europoslanec a kandidát na post předsedy KDU-ČSL Jan Březina si myslí, že by výměna ministrů mohla kabinetu pomoci.

Opozice ale změny ve vládě vnímá jen jako kosmetické úpravy, které do budoucna nic řešit nebudou. "Jak vidím složení té vlády a poměry v Poslanecké sněmovně mě opravňují k tomu názoru, abych řekl, že prostě tahle vláda už toho moc neudělá," uvedl předseda sociální demokracie Jiří Paroubek. Už dříve také řekl, že kabinet v novém složení by měl ve sněmovně požádat o důvěru.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách ve vládě jsme v Ranním interview Radiožurnálu hovořili s šéfem opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu jsme v ranním vysílání mluvili také s politoložkou Vladimírou Dvořákovou

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si, co změnám ve vládním týmu říká komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

Jste spokojeni s obměnou vlády? Hlasujte v naší anketě!

Milan Kopp, Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme