Topolánkův kabinet požádá poslance o důvěru v úterý

Vláda Mirka Topolánka požádá Poslaneckou sněmovnu o důvěru v úterý 3. října. Nebude to ale mít lehké. K získání důvěry je nutný souhlas nadpoloviční většiny přítomných zákonodárců. Při stoprocentní účasti tak potřebuje nový kabinet alespoň 101 hlas z dvousetčlenné komory. Pro klíčové hlasování má ale zatím Topolánkova sestava jistých zřejmě jen 81 hlasů poslanců ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Při hlasování všech 200 členů sněmovny by vládě nestačila ani podpora lidovců a zelených. Strany někdejší trojkoalice totiž mají dohromady 100 hlasů, tedy stejně jako ČSSD a KSČM.

Sociální demokraté i komunisté už několikrát jasně naznačili, že s jejich hlasy pravicová vláda počítat nemůže. Radiožurnálu to za ČSSD dnes znovu potvrdil šéf poslaneckého klubu strany Michal Hašek: "Za situace, kdy oni teď neustále napadají sociální demokracii, obviňují z lecčehos, hned druhý den se ukáže, že to jsou jen bubliny, za kterými neexistují žádné argumenty ani důkazy, jen velmi otížně si umím představit, že bychom změnili svůj postoj a pro vládu ODS teď hlasovali."

Občanští demokraté budou přesto dál jednat se všemi stranami kromě komunistů. "Samozřejmě podstatnou váhu má takovéto institucionální jednání, tedy říci, že se k nám přikloní některá politická strana nebo nepřikloní. Jinak je to jenom lovení jednotlivých hlasů, které vůbec nemusí zvrátit ten dosavadní poměr," říká místopředsedkyně ODS a Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

Radiožurnálu potvrdila, že o podpoře jejich menšinové vlády intenzívně jednají především s bývalými trojkoaličními stranami - tedy s lidovci a zelenými. Těm chce ODS vyjít vstříc programovým prohlášením Topolánkova kabinetu, přejatým z velké části z původních trojkoaličních dohod. O postoji k vládě budou zřejmě všechny strany v těchto dnech ještě dál jednat.

S určitostí nelze říci, že o osudu vlády rozhodne sněmovna hned v úterý - je možné, že poslanci budou dlouho diskutovat a k samotnému hlasování se dostanou až v dalších dnech.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme