Topolánkův společník Zach má problémy. Podnikatel čelí exekucím a podezření z daňových podvodů

Podnikatel Tomáš Zach, který má blízko k expremiérovi a bývalému šéfovi ODS Mirku Topolánkovi, má kvůli dluhům obestavené účty svých firem. Společnost Obila, kterou Zach spoluvlastní právě s Topolánkem, finanční správa podezírá z daňových úniků, píše deník Mladá fronta DNES.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exekuce (ilustrační foto) | Foto: Český rozhlas

Podnikatelovy firmy Sepap a Slunol jsou v likvidaci, další Kratolia a Osinek v úpadku. Kratolia podle deníku skončila poté, co jí finanční správa obstavila účty kvůli podezření z daňových úniků z roku 2015.

Další Zachovy firmy řeší Exekutorský úřad Praha-východ kvůli tlaku soukromých věřitelů. „Kvůli sedm let starému dluhu vůči firmě Spel kolínského průmyslníka Jiřího Svobody má dnes Zach obstavené osobní účty a exekutoři mu prodávají pozemky. Zablokovali i téměř čtyři miliony korun, jež se Zachovi měly vrátit z dva roky staré transakce, kterou anuloval soud, protože byla zmanipulovaná v jeho prospěch," píše deník.

Jméno Zacha figuruje také ve vytunelování ovocnářského družstva Vitamína. Podnikatel se přátelí s bývalým šéfem ODS a expremiérem Topolánkem. „Topolánek od Zacha před časem koupil i pozemek na stavbu svého rodinného domu. Společně podnikali, dodnes spolu vlastní firmu Obila parazitující na značce kdysi známého zemědělského podniku," upozorňuje MF DNES. Finanční správa podle informací deníku obstavila účty i Obile a podezírá ji z daňových úniků. „Já v Obile končím, odejdu do léta," řekl k tomu Topolánek, který se k podnikání svého partnera vyjadřovat nechce.

ph Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme