Topolánkův poradce popírá finanční nabídku Kořistkovi

Účastník schůzky se Zdeňkem Kořistkou popírá, že by unionistickému poslanci nabízel úplatek. Kořistka minulý týden prohlásil, že mu bylo člověkem, který se představil jako vyslanec ODS, nabídnuto deset miliónů korun, když ve sněmovně nepodpoří vládu. Schůzka měla proběhnout poslední červencový pátek v Ostravě. ODS nyní chystá na Kořistku žalobu kvůli křivému nařčení či poškození dobrého jména strany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Kořistka | Foto: Poslanecká sněmovna

Schůzka podle informací Radiožurnálu skutečně proběhla. Byli na ní tři lidé - kromě Zdeňka Kořistky ještě bývalý manažer severomoravské ODA a nyní lobbista Jan Večerek a také poradce předsedy ODS Mirka Topolánka Marek Dalík. Ten ve vysílání Radiožurnálu řekl, že Kořistkovi žádnou finanční částku nenabídl. Zajímaly ho prý pouze jeho postoje.

"Musím zcela vážně prohlásit, že pan Kořístka lže a lže nepochybně, protože slova o nějaké nabídce nepadla na této schůzce, ale jelikož pan Kořistka říká, že schůzka byla jenom jedna s někým, kdo se představil jako zástupce ODS, tak pak musí lhát v jednom nebo v druhém," tvrdí Dalík.

Kořistka potvrdil, že byl s úplatkem osloven právě na schůzce s Večerkem a Dalíkem. Jméno toho, který mu peníze nabízel, ale neprozradil. "Je zajímavé, že tito aktéři promluvili o této schůzce až byli zjištěni oni, pokud na té schůzce v uvozovkách nic závadného nezaznělo, proč nevystoupili z anonymity dříve, ale museli je nejdříve zjistit novináři," podivuje se Kořistka.

Dalík na tato slova reagoval, že zřejmě podá na Kořistku trestní oznámení pro křivé obvinění. Stejný krok zvažuje i Večerek, který je společný známý Kořistky a šéfa ODS Topolánka a schůzku zorganizoval. "Nechápu to, proč můj dlouholetý přítel a troufám si říct kamarád se schová tímto způsobem," řekl Večerek.

Kořistka už o svém případu vypovídal na policii. Znepokojilo ho ale, že se na veřejnost dostaly části jeho výpovědi z policejního protokolu. Dnes se chce proto sejít s ministrem spravedlnosti a šéfem své strany Pavlem Němcem. Večer potom budou o kauze jednat s vedením strany všichni unionističtí poslanci.

Předseda Němec se chce každého svého poslance zeptat, jestli se někdy s podobným případem jako Kořistka setkali. Sám Kořistka vyzval své koaliční kolegy, které kontaktovala ODS, aby obsah schůzek zveřejnili. "Jde o to, že přece ODS sama řekla, že oslovila poslance s nabídkami. Mne by zajímalo, co s těmi poslanci probírala a koho oslovila kromě mne," řekl v neděli.

Šéfovi unionistů se ale od každého patrně dostane záporné odpovědi. "Já jsem se s žádnou takovou iniciativou nesetkal. Osobně jsem o tom neslyšel, jsem v parlamentu dva roky a za tu dobu jsem se k žádné takové informaci nedostal," říká například poslanec Vlastimil Ostrý.

Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý nadále považuje Kořistkova nařčení za zcela nepodložená. Podle něj jde o další politickou kampaň, která má jeho stranu pošpinit. "Ta kampaň se vyznačuje takovýmito obviněními bez důkazů a následují dlouhé měsíce nebo rok pochybností. Nám už se potom logicky nedaří tu pomluvu ze sebe stoprocentně smýt."

Tlustý se nechtěl vyjadřovat k tomu, zda by měl Zdeněk Kořistka rezignovat na svůj mandát, pokud se jeho obvinění neprokáží. Řekl pouze, že se zachoval velmi nekompetentně, když se svěřil nejprve novinářům, místo aby věc oznámil policii.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme