Expremiérovi hrozí až půlmilionová pokuta. Topolánek pozdě zaregistroval svůj transparentní účet

Prezidentský kandidát a bývalý premiér Mirek Topolánek nestihl včas zaregistrovat svůj volební účet. Účet už ale podle zjištění Radiožurnálu je transparentní. Od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran mu tak může hrozit pokuta až 500 tisíc korun. Podle Topolánkova týmu zákon nepočítá s oznámením kandidatury na poslední chvíli.

Praha (Aktualizováno: 13:14 10. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek | Zdroj: ČTK

Teprve v neděli potvrdil bývalý premiér Mirek Topolánek, že chce kandidovat na prezidenta. V úterý podal přihlášku s 10 podpisy senátorů a v ten samý den si založil účet, transparentním se ale stal až v pátek ráno. Úřad pro dohled nad hospodařením stran dostal žádost o registraci konta také v pátek.

Topolánek sehnal podpisy pro kandidaturu na Hrad, byl jsem poslední, tvrdí senátor Grulich

Číst článek

„Nejzazší termín pro dodání transparentního účtu byl v úterý. Tedy zároveň s koncem lhůty pro podání přihlášky na ministerstvo vnitra, a to pouze pokud do té doby kandidát reálně neprojevil vůli kandidovat, tj. nevedl kampaň, nesbíral hlasy pro svoji kandidátní listinu a nevynakládal prostředky na propagaci,“ vysvětlil Radiožurnálu člen úřadu Jiří Navrátil.

Další člen úřadu Jan Outlý ale říká, že zákon je nejasný. „Zákon neřeší, jak naložit s těmi, kteří se reálně rozhodli kandidovat později a nemohli při nejlepší vůli ten termín stihnout,“ říká s tím, že by mohla pro Topolánka platit pětidenní lhůta. Ta by se zřejmě počítala od neděle, kdy oznámil, že bude kandidovat. Vedení úřadu to probere v úterý. 

Sankce až půl milionu

Podle zákona přitom hrozí za neohlášení účtu úřadu pokuta až 100 tisíc korun. Za chybějící transparentní účet se může sankce vyšplhat až do výše půl milionu. Úřad teď podle Navrátila bude hledat způsob, jak situaci řešit.

„Osobně to vidím minimálně na zveřejnění toho, že kandidát nesplnil svou povinnost. Měla by tam být podle mě nějaká sankce, ať už symbolická, nebo jiná,“ řekl Navrátil.

Číslo účtu nového uchazeče o Pražský hrad Mirka Topolánka je uvedené na stránkách mirekprezident.cz. Na webu České spořitelny se ale najít nedá.

„Účet má Mirek Topolánek u České spořitelny od 7. listopadu. Standardní doba na to, kdy účet učiníme transparentním, je 14 dnů. V případě, že klient požádá, aby byl účet transparentní dříve, tak mu vyjdeme vstříc, tento požadavek ale dosud od pana Topolánka nevzešel,“ uvedl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.

Prezidentští kandidáti v ohrožení? Zákonodárci směli dát jen jeden podpis, tvrdí někteří právníci

Číst článek

Mirek Topolánek odkázal Radiožurnál s dotazy na člena svého týmu Dalibora Veřmiřovského. Ten řekl, že žádost o Topolánkovu registraci, včetně čísla transparentního účtu, odeslal úřadu ve čtvrtek. „Zatím ale v žádosti chybí odkaz na transparentní účet, který doplníme bezprostředně, jak ho obdržíme od banky,“ uvedl Veřmiřovský s tím, že Česká spořitelna podle něj přislíbila, že to bude co nejdříve.

Kontaktoval prý taky zástupce Úřadu pro dohled nad stranami, aby situaci vysvětlil. „Celá záležitost je způsobena rozhodnutím kandidovat na poslední chvíli, s tím zákon nepočítá,“ myslí si Veřmiřovský. Nový úřad funguje od ledna. Prezidentské volby řeší poprvé.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme