Bez elektřiny se ocitlo 78 tisíc domácností. Nejvíce postižený je jih Moravy

Bez dodávky elektrického proudu je v Česku po čtvrteční bouřce přes 75 000 odběrných míst. Nejhorší situace je na jihu Moravy, kde bouře způsobila největší škody. V okolí Hodonína, Břeclavi a Vyškova nemá elektřinu přes 40 000 odběratelů. Vyplynulo to z vyjádření mluvčí společnosti ČEZ Soni Holingerové a mluvčího společnosti EG.D ze skupiny E.ON Romana Šperňáka pro Českou televizi (ČT).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oblasti postižené tornádem jsou bez elektřiny | Foto: Patrik Salát | Zdroj: Český rozhlas

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) doplnil, že nejvíce postižené jsou na Hodonínsku a Břeclavsku zejména obce Lužice, Hrušky, Mikulčice, Tvrdonice, Moravská Nová Ves.

V krizovém týmu energetiky a dopravy evidujeme v tuto chvíli 78 tis odběrných míst bez elektřiny. ED.G. 73 tis, ČEZ 5 tis. Nejvíce postižené oblasti Hodonínsko/Břeclavsko, zejm. obce Lužice, Hrušky, Mikulčice, Tvrdonice, M. Nová Ves.

07:34 – 25. 06. 2021

6 26

Energetici z EG.D v pátek ráno evidovali podle Šperňáka na celém svém distribučním území, kam vedle jižní Moravy patří mimo jiné Olomoucký či Zlínský kraj, 42 poruch na vedení vysokého napětí a přes 70 000 odběrných míst bez proudu. ČEZ má jedenáct poruch na vedení vysokého napětí, přičemž bez elektřiny je přes 5000 odběratelů. Dodávky proudu byly přerušeny na Vsetínsku, Frýdecko-Místecku, Karvinsku nebo v okrese Praha-západ, řekla Holingerová.

Šperňák ČT řekl, že Hodonínsko a Břeclavsko jsou bez proudu od čtvrtečního večera, kdy se oblastí prohnalo tornádo. Poruchy na dodávkách proudu na Vyškovsku se k tomu přidaly v noci po bouřce. Nejčastějším důvodem poruch jsou stromy popadané do elektrického vedení, někde silný vítr potrhal i samotné vodiče, což se podle Šperňáka stává ojediněle.

OBRAZEM: Tornádo poničilo města na Moravě. Domům chybí střechy, nemocnice hlásí první oběti

Číst článek

Energetici pracují podle Šperňáka na co nejrychlejší obnově dodávek proudu, přesný termín obnovy podle něj ale nelze říci. ČEZ obnovení dodávek proudu předpokládá podle Holingerové během dopoledne.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme