U Fryštáku na Zlínsku se objevilo slabé tornádo. Meteorologové provádějí šetření, škody nenapáchalo

Slabé tornádo se 7. srpna 2023 prohnalo územím u Fryštáku na Zlínsku. Českému rozhlasu to potvrdil meteorolog Miloslav Staněk. Velikost zasaženého území i napáchané škody podle něj zatím na místě zkoumají odborníci. Na místě nezasahovali ani hasiči. V posledních dnech se tornádo v Česku vyskytlo také na Ústecku, Poděbradsku a Nymbursku.

Fryšták (Zlínsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mraky, počasí (ilustrační foto)

U Fryštáku se objevilo slabé tornádo (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Je viditelný jeden ze znaků dotyku tornáda se zemským povrchem. Jednalo se o slabé tornádo. Vidíme tady na klasech obilí sbíhavost těchto klasů, která značí sbíhavost neboli konvergenci proudění, což je jeden ze znaků interakce tornáda se zemským povrchem,“ uvedl pro Český rozhlas meteorolog Miloslav Staněk.

Starosta města Pavel Gálík měl informace o možném tornádu jen ze sociálních sítí. „Oficiálně nikdo nepožádal obec o pomoc. Víme jen o drobných škodách, šlo o skleník, plastový bazén a pár střešních tašek. Dobrovolní hasiči na místě nezasahovali,“ uvedl starosta. Ani profesionální hasiči nebyli požádáni o pomoc.

Slabé tornádo se v neděli večer vyskytlo v Tisé na Ústecku, způsobilo škody asi na dvou domech. Tornádo způsobilo lokální vývraty stromů, některé i větší větve byly přeneseny až na vzdálenost více než 100 metrů. V jednom případě byla také stržena střecha na jedné z budov. Slabé tornádo se v neděli vyskytlo i na Poděbradsku a Nymbursku.

Růžena Vorlová, Leona Nevařilová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme