Škody po tornádu půjdou do miliard, řekl Grolich. Bouře zasáhla 1200 domů, 60 je k demolici

Škody po bouřkách, které ve čtvrtek zasáhly domy i auta na Břeclavsku a Hodonínsku, půjdou do miliard korun. V sobotu to uvedl jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Přesnou částku ale podle něj zatím nikdo neví. Bouře zasáhly 1200 domů, z toho přes 60 je určených k demolici.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky tornáda v Lužicích | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Bouřky, jejichž součástí byly i kroupy a tornádo o síle přes 200 kilometrů za hodinu, braly z domů střechy a vyrážely okna, z aut zůstaly jen vraky. Nejvíce extrémní počasí poškodilo obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Lužice. O život přišlo pět lidí, desítky lidí utrpěly zranění.

Opravy po tornádu může zpomalit a prodražit nedostatek materiálů. Chybí cement či výztužová ocel

Číst článek

Škody vznikly na majetku obecním i soukromém. „Pokud počítáme i soukromý majetek a vše dohromady, škody půjdou do miliard korun. Nejsem ale schopen říct kolik, to není schopný říct v tuto chvíli nikdo,“ uvedl Grolich.

Bouřky zasáhly především rodinné domy, ale také školy, obecní úřad, kostel, sportovní halu nebo benzinová čerpací stanice.

Vlna solidarity

Škody sčítají také zemědělci, například vinaři. Poškozené objekty prohlédli statici a určili zatím 60 z nich ke stržení. U dalších domů bude demolice částečná, některé jdou zachránit. V dotčených obcích lidé už v pátek začali pracovat na odklízení následků a na obnovách domů.

Zároveň se zvedla velká vlna solidarity. Lidé posílají peníze nebo vozí na postižená místa materiální pomoc. Objevili se ale také už i podvodníci. U sbírky charity zveřejnili falešný QR kód, který dárce odkloní od pravé sbírky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme