Břeclavskem se prohnalo tornádo, potvrdili meteorologové. V Lanžhotě poškodilo 30 domů

Břeclavskem se v pondělí večer prohnalo tornádo zřejmě o rychlosti kolem 150 kilometrů za hodinu. Uvedl to Petr Münster, meteorolog z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V Lanžhotě je poškozená zhruba třicítka domů, upřesnil starosta Ladislav Straka. Hasiči měli na Břeclavsku kvůli počasí přes 40 výjezdů.

Tento článek je více než rok starý.

Video Lanžhot (Aktualizováno: 14:20 14. 6. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Situaci jeli meteorologové vyhodnotit přímo na místo. Průzkumem na místě zjišťovali, zda za následky pondělních bouří mohlo slabší tornádo nebo například downburst.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor se starostou Lanžhota Ladislavem Strakou

„Na 99 procent můžeme říct, že to bylo tornádo o rychlosti odhadem okolo 150 kilometrů za hodinu,“ uvedl Münster, který zkoumá následky tornáda a škod přímo v Lanžhotě.

Podle něj to naznačují škody jako vyvrácení statnějších stromů. „Na domech nebyly škody tak velké, popadaly tašky nebo části střech,“ dodal meteorolog.

Silné bouřky na jihu Moravy ničily během pondělí střechy a lámaly stromy, a to právě hlavně v Lanžhotě a části Břeclavi. Bez proudu tam zůstaly stovky domácností, energetici většinu dodávek už obnovili.

V Lanžhotě bouře poškodila několik ulic, podle starosty Ladislava Straky byla poškozena celá čtvrť. Většinou vítr shazoval tašky, závažněji poškozené jsou jednotky domů. Ještě večer se podařilo provizorně zakrýt poškozené střechy plachtami.

„Začalo silně foukat i s deštěm. Bylo to dost dramatické, trvalo to chvilku, ale přehnalo se to v rozsahu několika ulic jedné čtvrti města Lanžhot. Téměř veškeré vzrostlé stromy byly zničeny, zlomeny v polovině,“ popsal Straka.

Škoda je i na městském majetku, a to v areálu fotbalového hřiště. Podle nezávislé místostarostky Petry Říhové byla bouře mimořádně silná, ale ne tak jako loňské tornádo v sousedních obcích.

„Zdvihl se velmi velmi silný vítr, byl hustý déšť a byla úplná tma. Všechno možné létalo vzduchem. Celé to trvalo minutu nebo minutu a půl,“ popsala Říhová.

Už během úterý začali lidé následky bouřek odklízet. Poškozené tašky odhazují do přistavených kontejnerů, kam nosí také větve stromů.

Lidé podle starosty měli strach i s ohledem na to, že za deset dní uplyne rok od chvíle, kdy se Břeclavskem a Hodonínskem prohnalo ničivé tornádo. Tehdy zemřelo šest lidí včetně malého dítěte a z 1200 zasažených domů muselo asi 200 k zemi.

Meteorologové dokážou předpovědět, že se v rámci silnějších bouří mohou objevit supercely. Jde o bouřky, mnohdy doprovázené velkými černými mraky, které tvoří dva sestupné a jeden vzestupný proud vzduchu. Navíc se otáčí kolem své osy. Trvá i několik hodin a její síla je obrovská.

Jen malá část supercel pak dá vzniknout tornádu. Aby supercela vyprodukovala silné tornádo, je nutné splnění ještě dalších podmínek, například silný vertikální vítr.

„V průměru se u nás objeví několik tornád ročně, některé roky však neevidujeme žádné, jiné roky se vyskytne den s výskytem několika tornád najednou,“ uvedli meteorologové v souhrnné zprávě k loňskému tornádu na jihu Moravy.

Downburst je pak silný propad studeného vzduchu směrem k povrchu.

Vlasta Gajdošíková, Aleš Winkler, Štěpánka Kadlečková, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme