OBRAZEM: Tornádo poničilo města na Moravě. Domům chybí střechy, nemocnice hlásí první oběti

Ve čtvrtek odpoledne se dle předpovědi meteorologů do České republiky přihnaly bouřky. Na Moravě za sebou zanechaly spoušť v podobě převrácených aut nebo poničených domů, byl zastaven provoz na železničních tratích. Nejzávažnější situace je na Hodonínsku a Břeclavsku, kde nefunguje ani elektřina. Nemocnice Hodonín ošetřila na 200 zraněných, bouře si vyžádala nejméně jednu oběť.

Obrazem Hodonín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřky v Jihomoravském kraji si vyžádaly oběti na životech. Informovala o tom mluvčí jihomoravských záchranářů Hedvika Kropáčková. „Máme potvrzené oběti, ale zatím nedokážeme upřesnit počty. Zatím jsou to jednotky, ale nic není jisté,“ uvedla.

Hasiči, vojáci a další uklízí spoušť po tornádu. Lidé na pomoc postiženým poslali téměř 200 milionů

Číst článek

Úmrtí mezi pacienty eviduje i nemocnice Hodonín. Několik obcí na Hodonínsku zasáhlo tornádo. Před půlnocí záchranáři transportovali pět desítek zraněných do zdravotnických zařízení.

Hodonín svolal krizový štáb, tamní nemocnice eviduje desítky zraněných, které přivážejí záchranáři i lidé auty. Bouřka poničila domy, auta i zeleň. Záchranáři vyhlásili mimořádnou událost třetího stupně.

Povolání jednotek USAR

Všechny jednotky integrovaného záchranného systému včetně záchranných útvarů a USAR týmů, které vyhledávají lidi pod sutinami, se přesunují na Hodonínsko. 

„Situace na Hodonínsku je vážná, vysíláme na místo čtyři vyprošťovací odřady USAR týmu,“ uvedl na svém twitteru Hasičský záchranný sbor České republiky. Tyto odřady naposledy zasahovaly po výbuchu v Bejrútu.

Škody způsobuje především silný vítr. Obec Hrušky podle místostarosty Marka Babisze zasáhlo tornádo. Automobily mrštilo proti domům, místní kostel je bez střechy. Podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky je silně poškozená řada vesnic v regionu.

„Půl obce je téměř srovnáno se zemí,“ řekl ve vysílání Radiožurnálu místostarosta Hrušek Marek Babisz. „Kostel nemá věž, základní škola nemá střechu a zateplení, rodinné domy jsou pouze obvodové zdi. Jsou tam zranění, je to doopravdy hrozné,“ uvedl.

aur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme