Na místo již nejezděte, prosí dobrovolníky policie i hejtman. Pro další dny se mají předem registrovat

Policie, hasiči a jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) vyzývají dobrovolníky, aby v průběhu neděle už nejezdili do částí jižní Moravy postižené bouřkami a tornádem. Pro další zájemce, kteří by chtěli pomoc, už není práce, uvedl hejtman na twitteru. Pro další dny se mají dobrovolníci registrovat na krizové lince. Dostatek je i jídla, které by se jinak vyhodilo.

Hodonínsko/Břevlavsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie na svém twitterovém účtu prosí zájemce, kteří by chtěli pomoci s likvidací škod na Hodonínsku a Břeclavsku po ničivém tornádu, aby první volali na linku 800 129 921, kde se mohou registrovat.

Hejtman Jihomoravského kraje Grolich, na svém profilu uvedl, že policie další dobrovolníky otáčí. Není pro ně už místo ani práce. „Bude vás potřeba taky za týden dva a dál,“ napsal Grolich.

Jihomoravský hejtman také žádá občany, aby do obcí nevozili jídlo. Všeho je dostatek a část se musí vyhazovat, řekl Grolich ČTK. Už v sobotu hlásila sběrná střediska dostatek oblečení, které lidé dál nemají vozit.

Například hodonínský Dům kultury, který se stal improvizovaným distribučním centrem pomoci, byl již v sobotu po střechu naplněný oblečením, lůžkovinami a jídlem. Veškeré dary v centru třídí a následně rozvážejí na zasažená místa.  

Aktuálně je potřeba těžká technika, nářadí, pohonné hmoty nebo třeba svítilny či powerbanky. Poptávka je také po stavebním materiálu. V obcích rovněž chybí kontejnery na svoz odpadu nebo cisterny na kropení kvůli vysokým teplotám a velké prašnosti.

Grolich také v posledních dnech žádal dobrovolníky, aby do obcí nejezdili a neblokovali komunikace záchranným složkám a vozidlům, která odvážejí suť. V sobotu se v obcích a na přilehlých komunikací kvůli velkému náporu aut tvořily kolony a vesnice byly neprůjezdné.

V neděli už kraj dobrovolníky pustil s tím, že musejí dodržovat pravidla jako odstavení vozu na kraji obce, bezpečnost při práci a nahlášení se na příslušném středisku v obci. Na kraji obcí byla zřízena i speciální parkoviště.

Jihomoravský kraj představil pět pravidel pro dobrovolníky – nahlaste se v infocentru, zaparkujte mimo obec, nevozte materiální pomoc kromě nářadí, dodržujte bezpečnost a nevolejte starostům.

Pomoci můžete také finančním příspěvkem, a to třeba na veřejný účet Diecézní charity Brno nebo také Nadačního fondu Českého rozhlasu. 

zuj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme