Sutiny a odpad jsou ve většině obcí zasažených tornádem odklizeny. Část hasičů se stáhla

V oblasti zasažené tornádem je od pondělí méně hasičů než v předchozích dnech. Vedení hasičského sboru spolu s krizovým štábem o redukci rozhodlo poté, co se podařilo uklidit od sutin a odpadu většinu území poškozených obcí. Ještě v sobotu se počet hasičů pohyboval kolem 800, spolu s nimi zasahovali také vojáci.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demolice obecních domů Lužici po zásahu tornádem. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hasiči avizovali, že jich od pondělí bude v zóně tornáda zhruba polovina, nakonec je v akci 624 hasičů s 204 kusy techniky. Situace se neustále vyvíjí, těžko se konkrétní počty nasazených hasičů predikují, řekl jihomoravský policejní mluvčí Filip Venclovský.

V Hruškách, Lužicích, Mikulčicích, Moravské Nové Vsi a Hodoníně-Pánově pomáhaly v minulých dnech takzvané odřady z různých krajů. Většina už v neděli odjela domů. Na místě ještě zůstávaly odřady ze Středočeského, Olomouckého, Pardubického a Zlínského kraje a také z Vysočiny.

Těžká technika zůstala

Na místě zůstala i těžká technika a hasiči ze záchranného útvaru. Pokračuje převoz suti z meziskládek na tři centrální úložiště. Na skládce v Hruškách se otočí sto nákladních automobilů za hodinu.

Hasiči také odstraňují polomy a nebezpečné stromy v okrajových částech obcí. Těžká technika pokračuje v demolici vybraných objektů v Hruškách. V neděli večer hasiči evidovali bezmála 30 žádostí o demolici hasičskou technikou. Další žádosti budou přijímat do úterního večera.

Dobrovolnicí už nejsou potřeba, důležitý je stavební materiál, říká Ambrožová z Diakonie

Číst článek

V neděli z jižní Moravy odjeli například hasiči z Karlovarského kraje. V Lužicích u Hodonína pomáhali více než týden. Prostřídalo se tam 83 hasičů z profesionálních stanic a dobrovolných jednotek v západních Čechách. Společně s nimi na místě působily dvě členky týmu psychologické intervence. Hasiči byli nasazeni denně deset až 14 hodin. „Stále platí, že pokud kolegové z Jihomoravského kraje opět požádají o pomoc, jsme připraveni ihned znovu zamířit na Moravu,“ informovali karlovarští hasiči na facebooku.

Úklid výrazně pokročil nejen na území obcí, ale i v polích mezi nimi, která byla posetá troskami. Přispěli k tomu dobrovolníci, které v sobotu a neděli svážely z letiště u Ladné a od kulturního domu v Hodoníně autobusy. Záchytné parkoviště na letišti dnes už není v provozu. Svoz z Hodonína by měl ještě pokračovat. Dobrovolníci mohou jezdit také přímo do zasažené oblasti, musí ale parkovat na vymezených plochách, aby neblokovali dopravu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme