Jihomoravský kraj a obce postižené tornádem dostanou od Libereckého kraje pět milionů korun

Liberecký kraj pošle do čtyř moravských obcí postižených na konci června tornádem po milionu korun a stejnou částku i Jihomoravskému kraji. Ve středu se navíc krajští zastupitelé na mimořádném jednání rozhodli půl milionem korun podpořit také obec Stebno na Lounsku, kterou ve stejný den postihla silná bouře a vítr.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lužice, týden po tornádu. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

V srpnu ještě zastupitelstvo na řádném zasedání projedná finanční pomoc pro sousední Blatno, kterou navrhovala opoziční zastupitelka Jitka Volfová (ANO).

Dotace pro lidi postižené tornádem se nebudou snižovat o dary z veřejných sbírek. Schválila to vláda

Číst článek

Zastupitelé ve středu rovněž rozhodli 200 000 korunami podpořit Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje, který do poničených moravských obcí vyslal tříčlenný záchranný tým. Ten působil loni v létě v Libanonu při vyhledávání lidí v troskách po dvou explozích v bejrútském přístavu. V týmu jsou dva kynologové se psy a statik, jde o skupinu, která působí jako součást speciálního týmu hasičů USAR. Hasiči v kraji také soustřeďovali materiální pomoc od lidí.

Pamatují na povodně

„Velká část Libereckého kraje byla v roce 2010 postižena bleskovou povodní a já si dobře pamatuji, jak se hodila obcím, městům, ale i lidem postiženým povodní rychlá pomoc. I proto bylo svoláno mimořádné jednání zastupitelstva na nejbližší termín. Rozhodli jsme o podpoře čtyř obcí na Moravě a Jihomoravského kraje, myslíme, že oni dokážou nejlépe vyhodnotit, na co ty peníze použijí,“ řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Bouře s kroupami o velikosti tenisových míčků i s tornádem se 24. června večer prohnala na jihu Moravy, především Břeclavskem a Hodonínskem. Vyžádala si šest životů, v nemocnicích ošetřili přes 150 zraněných.

Živel poničil stovky domů, asi 180 jich statici určili k demolici. Celkové škody se zatím odhadují zhruba na 15 miliard korun, ale zřejmě ale dál porostou. Ve stejný den zasáhla bouře také obce Stebno a Blatno na Lounsku, kde způsobila milionové škody. Poničené jsou zejména hospodářské budovy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme