Evropské radary většinou neumožní rozpoznat vznikající tornádo, říkají meteorologové

Kdy, kde a s jakou intenzitou se vyskytnou tornáda, meteorologové předem neví. Český hydrometeorologický úřad (ČHMÚ) to uvedl ve své pondělní tiskové zprávě. „Na meteorologických radarech, které jsou používány v Evropě, nelze většinou rozpoznat vznikající tornádo. O jeho možném výskytu se dozvíme až v momentě, kdy se spustí z bouře k zemi,“ uvádí úřad s tím, že další takový jev je málo pravděpodobný.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

meteorologický radar v Momuy, Francie

(ilustrační foto) | Foto: Pdbdt | Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Radar_MeteoFrance_Momui.jpg

Nelze předpovědět, jak dlouho se ničivý vír bude po povrchu pohybovat. Podmínkou pro jeho vznik je přítomnost supercely a konvektivní bouře. Podle meteorologů však nyní výzkum neumožňuje odhadnout, zda se tyto jevy promění v tornádo. Stejně tak kde a kdy se objeví.

„Dokážeme v reálném čase odhadnout, které z již probíhajících bouří se vyvíjejí v supercely s předstihem dvou dnů i to, jaké území s největší pravděpodobností zasáhnou konvektivní bouře,“ popisuje v tiskové zprávě ČHMÚ.

#tiskvoazprava V médiích se objevilo několik komentářů a vyjádření, která bychom chtěli doplnit o pohled profesionálů z oboru meteorologie. Více na chmi.cz

16:29 – 28. 06. 2021

3 35

Přesto meteorologové vydávají výstrahy. Ty se tvoří na základě výskytu nebezpečných průvodních jevů, což jsou zmíněné supercely se silnými nárazy větru, přívalovými srážkami a kroupami. „Ne všechny musí být nutně nebezpečné. Nemusí být provázené extrémními jevy, tedy ani tornády. V Česku se jich ročně objeví desítky,“ vysvětluje a dodává, že poslední tornádo bylo detekováno v roce 2018.

Problém s předpovědí tornád je globální. Ani ve Spojených státech, které problému čelí výrazně častěji, nelze jejich výskyt přesně určit. A to i přesto, že používají radary, které jsou k detekci a monitorování tornád vytvořené. Naopak v Evropě se radary zaměřují kvůli vyšší četnosti na srážky.

„Prvotní varování zmiňuje riziko silných bouří s možností tornád. Vlastní varování před tornádem nastává až minuty před výskytem. Vzhledem k častému výskytu tornád je v USA propracovaný systém varování a ochrany obyvatel před tornády,“ přibližuje ČHMÚ.

Tornádo předpovědět nejde, říká meteorolog. Bouřky se mají vrátit příští týden, o víkendu bude hezky

Číst článek

Meteorologové zároveň vylučují, že výskyt tornáda je na jižní Moravě důsledkem globálního oteplování. Událost spojují s přirozeným výkyvem cirkulace. Více takových jevů neočekávají. Srovnatelně silné tornádo nevylučují, ale je podle nich málo pravděpodobné.

Tornádo se minulý čtvrtek prohnalo obcemi na Břeclavsku a Hodonínsku. Nejhůře z nich dopadly Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice, Týnec, Mikulčice nebo Hodonín. Meteorologové se shodují, že tornádo bylo nejsilnější v tuzemské novodobé historii. Událost si vyžádala oběti na životech. Větrná smršť způsobila miliardové škody. Lidé tak prostřednictvím sbírek pro postižené oblasti vybrali stovky milionů korun.

Oliver Eredia Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme