Hodonínská nemocnice ošetřuje i dobrovolníky. ‚Překročili limity svých sil,‘ vysvětluje ředitel

Po lidech, kteří přišli ke zranění během ničivé čtvrteční bouře, ošetřují nyní zdravotníci v Hodonínské nemocnici Tomáše Garrigua Masaryka dobrovolníky, kteří přijeli pomáhat s odklízením trosek. „Byli ošetřeni především z důvodu vyčerpání, kdy zřejmě překročili limity svých fyzických sil. Určitě hrála roli i dehydratace a možná i nechránění se před slunečním zářením,“ popisuje v rozhovoru ředitel hodonínské nemocnice Antonín Tesařík.

Rozhovor Hodonín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Hodonínsku pomáhají také stovky dobrovolníků. | Foto: Tomáš Kremr | Zdroj: Český rozhlas

Mohl byste popsat případy dobrovolníků, kteří vyhledali vaši pomoc? Co se jim stalo nebo stává? 
Měli jsme tady v sobotu dva dobrovolníky. Je to nová skutečnost, která se objevila po pacientech, které jsme ošetřovali v důsledku odstraňování škod. Tito dobrovolníci u nás byli ošetřeni především z důvodu vyčerpání, kdy zřejmě překročili limity svých fyzických sil. Určitě hrála roli i dehydratace a možná i nechránění se před slunečním zářením. Takže v této souvislosti bych chtěl velmi poprosit, aby i dobrovolníci a všichni lidé, kteří odstraňují škody, správně ocenili a ohodnotili svoje síly, občas si odpočinuli a chránili se také.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si rozhovor s ředitelem hodonínské nemocnice Antonínem Tesaříkem

Kdybychom se vrátili ke zraněným z té samotné bouře, zůstávají u vás někteří dále hospitalizovaní? Jaký je jejich stav?
Já jsem nyní v nemocnici a zjišťoval jsem, jak to probíhalo v noci, a musím říct, že je nadějné to, že jsme v průběhu noci již neošetřili žádné další pacienty v souvislosti se škodami. Jinak u nás zůstává nadále hospitalizováno 23 lidí ve stabilizovaném stavu. To se týká i čtyř těžkých pacientů, které máme na chirurgickém JIPu. Další nepřibývají a to je dobrá známka, že snad už to bude lepší.

Hodonínská nemocnice eviduje jedno úmrtí mezi pacienty. Po silné bouři ošetřila až 200 zraněných

Číst článek

Zažila někdy hodonínská nemocnice takový nápor? Dá se to s něčím srovnat?
Hovořil jsem s řadou zdravotníků, kteří tady pracují i desítky let. Řešili jsme zde i následky dopravních nehod na blízké silnici první třídy I/55, ale žádný ze zdravotníků si nic tak ničivého a děsivého nepamatuje.

Vnímáte například poptávku po psychologické pomoci? Jak jí případně řešíte?
Ano, v sobotu jsme oslovili krizové interventy. O výpomoc pro naše pacienty jsme poprosili Centrum krizové intervence. Případy, kde pacienti žádali o pomoc byly čtyři a byla zde jedna zdravotní sestra. Nakonec se ukázalo, že si vyžádalo setkání a řešení své situace celkově deset lidí. O půl deváté tak přijeli další čtyři interventi.

Jiří Chum, ern Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme