Policisté hlídají poničené obce na jižní Moravě noc co noc. S krádežemi a rabováním se zatím nesetkali

Policisté na jihu Moravy za sebou mají další náročnou noc. Zatímco ostatní většinou po hodinách odklízení následků silného tornáda večer odpočívají, některé hlídky teprve vyráží do akce. V obcích na Břeclavsku a Hodonínsku střeží bezpečnost lidí i věcí noc co noc už přes týden dvě stovky policistů z různých koutů republiky.

Hodonínsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je po páteční 21. hodině a po Mikulčicích se rozprostřelo nepřirozené ticho, protože lidé přestali s odklízením a dalšími pracemi.

Skupina policistů v černých kombinézách se sklání nad mapou na okraji vesnice. Kousek od nich stojí improvizovaná skládka, kde končí trosky a nepořádek z tornádem poničených domů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z jižní Moravy o policejních hlídkách

„Naším úkolem je v první řadě pohlídat skládku, aby tam nikdo neprocházel s detektory kovů,“ říká jeden z policistů.

I v sousedních Lužicích, stejně jako na okraji ostatních vesnic, stojí ve dne v noci policejní hlídka a zastavuje každé auto.

„Vezeme věci, co rozdáváme dětem,“ vysvětluje paní, kterou hlídka před vjezdem do vesnice kontroluje.

„Jsme speciální pořádková hlídka z Frýdku-Místku a naším úkolem je kontrolovat vozidla, které vjíždějí do a z Lužic - jejich oprávněnost vjezdu a popřípadě, co převážejí,“ říká jeden z polistů.

S likvidačními pracemi po tornádu může pomoct až 1000 vojáků. Nařízení schválila vláda

Číst článek

Vesnice pomáhají hlídat například i policisté z Prahy. Více chodí také do míst, kde ještě nesvítí pouliční lampy.

„Policistů může být večer nasazeno třeba i dvě stě. Tím, že je to tak velká oblast, kterou to zasáhlo, tak policistů je na místě potřeba větší množství, aby nedocházelo ke krádežím. Na místě se nachází spousta drahé techniky,“ vysvětluje Radiožurnálu František Procházka z jihomoravské policie.

Žádnou takovou krádež ani rabování jeho kolegové v tornádem zasažených vesnicích řešit nemuseli. Naopak se tu setkávají s velkou pohostinností místních. Ti jim například nosí kávu.

„Protože vím, že nás tady pořád hlídají. Tak proč bychom jim my jednou nemohli něco dát,“ uzavírá paní z jedné z postižených vesnic.

Ondřej Vaňura, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme