Spekulanti i falešný statik. Obyvatelé obcí zasažených tornádem dostávají pochybné nabídky

V jihomoravských obcích, které koncem června zasáhlo tornádo, se objevili spekulanti s pozemky. Ti se vytipované majitele silně poškozených domů snaží přesvědčit o tom, že parcely po demolici ztrácejí hodnotu. Lidem pak nabízejí, že je odkoupí. Podle místních ale za nevýhodnou cenu. Vedení obcí své obyvatele před podobnými nabídkami varují.

Tento článek je více než rok starý.

Od zpravodaje z místa Mikulčice/Hrušky Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V jihomoravských obcích postižených červnovým tornádem se objevili spekulanti s pozemky

V jihomoravských obcích postižených červnovým tornádem se objevili spekulanti s pozemky | Foto: Jakub Troníček | Zdroj: Český rozhlas

„Zkouší lidi přemluvit k tomu, aby ty pozemky prodali, že je to pro ně už nevýhodné, nebo něco takového, a nabízejí jim tu nejnižší možnou částku za odkup,“ řekla Radiožurnálu majitelka jednoho z domů v nejvíce postižené části Mikulčic.

Přehrát

00:00 / 00:00

Obyvatelům na jižní Moravě chodí podivné nabídky na odkup pozemků zasažených tornádem

Podobnou zkušenost mají i v sousedních Hruškách na Břeclavsku.

„Jedna paní tu byla, že by chtěla koupit pozemek, že jestli bychom to neprodali. No neprodali jako. V dnešní době bych neprodával nemovitosti,“ vylíčil jeden z místních.

Spekulanti podle obyvatel obcházejí hlavně ty, kteří museli své domy zbourat. Z takových pozemků se totiž rázem staly lukrativní stavební parcely. „Šest set tisíc mi za to nabízel, odmítl jsem to,“ podělil se o zkušenost jeden z dotčených.

Starostové varují

Vedení zasažených obcí každopádně obyvatele před takovým prodejem varují. Potvrdil to například místostarosta Mikulčic Jan Vlašic (KDU-ČSL).

Spekulanti se snaží vytipované majitele silně poškozených domů přesvědčit o tom, že parcely po demolici ztrácejí hodnotu | Foto: Jakub Troníček | Zdroj: Český rozhlas

„To, že se mezi těma lidma pohybují lidi, kteří nemají úplně čisté myšlenky, je jasné. Při tom počtu lidí, co se tu vystřídá… Je to problém… I tady se to hlásilo, aby si na to dali bacha a neudělali třeba nějakou věc, která by je potom mrzela,“ řekl Radiožurnálu.

Podle místních se přitom v zasažených obcích minulý týden nabízeli své služby také falešní statici nebo architekti.

Chcete stavět jinak velký dům? Na povolení si počkáte, vzkazují úřady lidem z oblastí zasažených tornádem

Číst článek

„Byl tady. Vůbec se mi nezdál, protože jeho služby vůbec neodpovídaly služebnímu zákonu. A navrhoval, že máme do týdne projekt a řekl, že vlastně si můžeme vymyslet, co chceme na stavbě, že on to dokreslí. Což se mi absolutně nezdá,“ vyprávěl muž uprostřed prací na svém rodném domě v Mikulčicích. Jméno si - stejně jako ostatní obyvatelé postižených obcí - nepřál zveřejnit.

Obdobně jsou na tom i v již zmíněných Hruškách. Tam podle některých místních obcházel poškozené domy falešný statik a doporučoval jejich zbourání.

„Došel tady borec, že ten barák se musí bourat. Tak jsem hned běžel na obec pro statika a ten přišel, že ten barák se bourat nemusí,“ přiblížil svou zkušenost obyvatel Hrušek.

Vylhané rozhodnutí o demolici přitom podle místních většinou provázela nabídka na odkup pozemku.

Jakub Troníček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme