Tošenovský chce být předsedou ODS

Hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský se bude ucházet o post předsedy ODS. Na prosincovém mimořádném kongresu strany tak bude chtít v nejvyšší funkci nahradit Václava Klause. "Je to v podstatě reakce na mnoho dotazů, které jsem dostával po volbách," řekl Českému rozhlasu o svém rozhodnutí Tošenovský. Sám Klaus se ke své kandidatuře zatím jasně nevyjádřil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evžen Tošenovský | Foto: Michal Doležal

Evžen Tošenovský přiznává, že jeho krok je reakcí na neúspěch občanských demokratů v červnových volbách do Poslanecké sněmovny. "Samozřejmě, kdyby ODS volby vyhrála, tak bych se neměl o čem rozhodovat." Moravskoslezský hejtman ohlášením své kandidatury také reaguje na vyjádření Václava Klause o tom, že ten, kdo si o post předsedy řekne, se k tomu musí přihlásit.

Tošenovský by si přál, aby ODS "nabrala dech a začala se zase víc hýbat na své pravicové pozici." Změnu politiky občanských demokratů chce prosazovat zejména příchodem nových lidí do nejvyššího vedení.

Václav Klaus o Tošenovského kandidatuře řekl, že ji považuje za docela normální věc, neboť politika je soutěž. "Musím nicméně říci, že si rád vyslechnu, s jakým politickým programem bude na tuto funkci kandidovat," uvedl současný šéf ODS pro Radiožurnál.

Evžen Tošenovský je prvním politikem ODS, který svůj záměr kandidovat na prosincovém kongresu na nejvyšší stranický post veřejně vyhlásil. V nejbližší době by ho ale mohl následovat místopředseda strany Jan Zahradil, jak vyplynulo z jeho vyjádření pro Radiožurnál. "Musím přiznat, že v tuto chvíli se velice vážně zabývám úvahami, zda do této soutěže o budoucího lídra ODS sám aktivně nevstoupím, protože vyhlášení pana Tošenovského mění celou situaci, otevírá celý ten proces a já jsem už nejednou dal najevo, že myšlenka ucházet se o tuto pozici mi není úplně cizí."

Michal Svatoš, Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme