Tošenovský se vzdal kandidatury na šéfa ODS

Moravskoslezský hejtman Evžen Tošenovský nebude kandidovat na předsedu občanských demokratů. Na mimořádné tiskové konferenci v Praze prohlásil, že ve stávající situaci nemůže kandidaturu přijmout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evžen Tošenovský | Foto: Moravskoslezská ODS

Tošenovský svůj krok vysvětlil tím, že ho stávající předseda Václav Klaus a současné vedení v čele ODS nechce.

Přehrát

00:00 / 00:00

E. Tošenovský se vzdává kandidatury

"Ačkoliv je velmi pravděpodobné, že bych na prosincovém kongresu byl zvolen, dal Václav Klaus, stávající předseda strany, jasně najevo, že mne nepovažuje za člověka vhodného pro předsednictví ODS, " poznamenal Tošenovský.

"Můj nevyjasněný vztah s Václavem Klausem - jím osobně deklarovaný i v průběhu volební kampaně - a většinově negativní postoj poslaneckého klubu ODS mi prostě neumožňují kandidaturu na kongresu přijmout," vysvětloval novinářům Tošenovský.

Jak pak také uvedl v poledních Ozvěnách dne Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, stáhnutím kandidatury chce zabránit rozštěpení strany.

Václava Klause podle jeho slov rozhodnutí Tošenovského nepřekvapilo a nemíní po prosincovém kongresu ODS zůstat v čele strany. "Pro mě to v žádném případě neznamená změnu mého rozhodnutí z 10. října," řekl Klaus novinářům. ODS podle něj přijala Tošnovského kandidaturu a stejným způsobem respektuje jeho právo kandidaturu stáhnout ve chvíli, kdy hejtman zjistil, že nemá dostatečnou podporu.

Rozhodnutím Evžena Tošenovského jsou krajské organizace strany zklamány. Domnívají se, že tento krok vrhá na stranu špatné světlo a může znamenat i ztrátu důvěry u voličů. Někteří z nich naznačili, že Tošenovský měl na své kandidatuře trvat i přes odpor předsedy strany Václava Klause.

Hejtman Středočeského kraje Petr Bendl Tošenovského rozhodnutí respektuje. Karlovarský hejtman Josef Pavel zase považuje dnešní vyústění konfliktu mezi Klausem a Tošenovským za velkou komunikační chybu ODS. Senátor a šéf liberecké organizace Přemysl Sobotka označil Tošenovského rozhodnutí za nešťastné.

Žádný jiný oficiální kandidát dosud není, kandidaturu zvažuje například starosta Prahy 6 Pavel Bém. I když Klaus usiluje o prezidentský úřad, v případě, že by hrozila straně ztráta identity, je připraven předsednictví ODS obhajovat.

Milan Kopp, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme