Trade Fides může přijít kvůli korupčnímu skandálu o prověrku

Významná bezpečnostní agentura Trade Fides, která hlídá kromě kulturních památek i klíčové vojenské objekty, čelí korupčnímu skandálu. Prokurista agentury a její obchodní ředitelka jsou spolu s významným úředníkem ministerstva obrany od minulého pátku ve vazbě kvůli obvinění z trestných činů předávání a přijímání úplatku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze, úplatek | Foto: Rádio Praha

Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš Radiožurnálu řekl, že agentura může přijít o bezpečnostní prověrku. Bez ní přitom nemůže podle zákona zajišťovat ostrahu muničních skladů nebo letišť.

"Podle informací, které máme, disponuje společnost Trade Fides bezpečnostní prověrkou, respektive osvědčením podnikatele na stupeň tajné. Úřad má podle zákona povinnost zahájit řízení o zrušení platnosti osvědčení fyzické osoby nebo osvědčení podnikatele v okamžiku, pokud existuje důvodná pochybnost, že držitel osvědčení přestal splňovat podmínky pro jeho vydání," řekl Mareš.

Stínový ministr obrany ODS Petr Nečas nechápe, jak je možné, že správní řízení s agenturou Trade Fides ještě nebylo zahájeno. Nečas zdůraznil, že používání korupčních praktik je jedním ze základních důvodů neudělení bezpečnostní prověrky. Ministr vnitra František Bublan tento týden nevyloučil, že obviněných může být v celé kauze více a řekl, že jde pravděpodobně jen o špičku ledovce.

Stejný názor má i Nečas, který kritizuje způsob zadávání armádních zakázek. "Jenom mezi lety 2002 až 2004 bylo bez výběrových řízení doslova rozdáno v resortu ministerstva obrany více než 30 miliard korun. To je obrovská suma a pak se nemůžeme divit, že součástí rozdávání této sumy bez výběrových řízení je pak pochopitelně i korupce," uvedl Nečas.

Více podrobností o případu se dozvíte v pořadu Pod kůži, který Radiožurnál vysílá krátce po půl jedenácté.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme