Tradiční pietní akt u hrobu Karla Čapka

U hrobu českého spisovatele Karla Čapka na vyšehradském hřbitově v Praze se dnes na Boží hod vánoční tradičně konalo vzpomínkové shromáždění. Ke zhruba stovce lidí promluvil předseda Akademie věd Rudolf Zahradník. Upozornil nejen na Čapkovu touhu po pravdě, jeho zásadové postoje a výjimečné literární dílo, ale zabýval se i vztahem spisovatele k přírodním vědám.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dotkl se i tématu spouštění jaderné elektrárny Temelín, proti níž protestuje tradiční odpůrce jádra - Rakousko. „Nevodil by školáky a traktoristy, aby se protestovalo proti jednomu ze zdrojů energie,“ prohlásil o českém spisovateli Zahradník v narážce na nedávné rakouské blokády česko-rakouských hranic na protest proti spouštění Temelína.

Upozornil na postupné vyčerpávání neobnovitelných zdrojů energie, například ložisek nerostných surovin. Vyzval přítomné, aby apelovali na vládu a žádali více peněz pro vědce, především fyziky, kteří hledají nové energetické zdroje bez škodlivých účinků na přírodní prostředí a lidské zdraví.

Úvahu Karla Čapka Odkud vane vítr, která vyšla v roce 1930 v časopise Přítomnost a varuje před nacionalismem, lžemi ve veřejném životě a přitakávání populistickým polopravdám, přednesl herec Michal Pavlata.

Společnost bratří Čapků má zhruba 1200 členů, jejichž cílem je studium, popularizace a udržování stále živého odkazu díla Josefa a Karla Čapkových. Pobočku má v Trenčianských Teplicích, kde Čapkové pobývali a kde jejich otec působil jako lékař.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme