Trafiky pro exposlance se podle žalobců domlouvaly tajně mimo sněmovnu

Nejvyšší soud se bude opět zabývat kauzou údajného podplácení tří exposlanců ODS expremiérem Petrem Nečasem. O nové stanovisko ho požádalo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Chce vědět, jestli poslance chrání imunita i v případě jednání mimo sněmovnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan

Olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan | Zdroj: ČTK

Podle vrchního státního zástupce Ivo Ištvána se o takzvaných trafikách pro Ivana Fuksu, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře mluvilo vedle legitimních politických jednání také na utajovaných schůzkách v Praze a v Brně.

„Byly zjištěny schůzky například v Hrzánském paláci, v restauraci Vojanův dvůr v Praze, v Kramářově vile, ve Strakově akademii, v budově Čeckých drah, v hotelu Holiday Inn v Brně a na dalších místech,“ řekl Ištvan Českému rozhlasu.

Utajované schůzky se měly podle aktuálního podnětu k Nejvyššímu soudu odehrát v době od 3. října 2012 do 6. listopadu 2012. Žalobci míní, že se na tato jednání poslanecká imunita nevztahuje, přičemž existuje důvodné podezření, že jednání naplňuje znaky trestného činu.

Poslanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa na zasedání sněmovny | Foto: ČTK

Vyšetřovatelé původně vinili tři bývalé poslance ODS, že se výměnou za posty ve státních firmách vzdali mandátů, a umožnili tak schválení vládního daňového balíčku. Nejvyšší soud ale v červenci rozhodl, že vzdání se mandátu je politický projev ve sněmovně, na který se vztahuje imunita. Nejvyšší státní zastupitelství proto jejich trestní stíhání zrušilo.

Kauza údajného podplacení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra vedla k pádu vlády, Nečas se rovněž vzdal funkce předsedy ODS. V současné době jsou v případu obviněni pouze Nečasova přítelkyně a bývalá šéfka jeho kabinetu Jana Nagyová a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček. Nagyová s Bočkem podle žalobců společně navedli Nečase k přislíbení úplatku.

Martin Hromádka, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme