Tragédii ve Žďáru mohlo podle Sobotky zavinit selhání státních institucí
Za neštěstím, ke kterému v úterý ráno došlo ve Žďáru nad Sázavou, kde šestadvacetiletá žena zabila šestnáctiletého chlapce a zranila dvě další studentky i zasahujícího policistu, mohlo být podle premiéra Bohuslava Sobotky systémové selhání státních institucí. Vznikla proto pracovní skupina, která zváží opatření, aby se podobné neštěstí neopakovalo.
Tragédie ve Žďáru nad Sázavou má dnes dohru v opavské psychiatrické nemocnici. Rezignoval její ředitel Ivan Drábek. Jak sám uvedl, odchází kvůli mediálnímu tlaku, zdraví a věku. Nepřipouští ale, že by on a jeho kolegové chybovali, když navrhli propustit z ústavní léčby ženu, která včera zabila na střední škole ve Žďáru nad Sázavou šestnáctiletého chlapce a zranila dvě další studentky i zasahujícího policistu.
Tato psychicky narušená útočnice byla v péči odborníků, protože se před dvěma lety pokusila unést sedmiletou dívku a pobodala její vychovatelku. O propuštění šestadvacetileté ženy z ústavní péče rozhodl opavský soud a politici teď vyzývají k prověření celého systému.
O systémovém selhání v případu tragédie ve Žďáru mluvili ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a ministryně spravedlnosti Helena Válková
„Jde o to, že pacient s diagnózou, který již jednou ohrozil děti, se poměrně rychle a velmi lehce dostal na svobodu a udělal to, co udělal. Jsem přesvědčen, že není v pořádku, že to té pacientce prošlo tak lehce. Systém podle mě není nastaven dobře,“ říká ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček.
„Jako ministr zdravotnictví mohu posuzovat postup zdravotníků. S panem ředitelem jsem dnes hovořil. On mi popsal situaci, ve které se nacházejí, kdy jim zákon ukládá po této době dát návrh soudu. A primárně je nutí k tomu, aby zdůvodnili, proč by tam ta pacientka měla zůstat. Oni tedy nemají dokazovat, že by měla jít domů, ale musí mít důkazy pro to, že je třeba, aby v léčebně zůstala. A oni nic takového v době jejího pobytu nenašli,“ pokračuje Němeček.
Podle něj není takový přístup šťastný: „Ten, kdo o propuštění pacientky rozhodl, byl soud. Není v pořádku, že si soud nevyžádal žádné další znalecké posudky. Že rozhodl jen na základě žádosti lékařů z psychiatrické nemocnice. Dle mého názoru by tam nějaký externí pohled zvenčí měl určitě být.“
Ředitel opavské psychiatrie, kde se léčila útočnice ze Žďáru, rezignoval
Číst článek
Ministryně spravedlnosti za hnutí ANO a koordinátorka nové pracovní skupiny vzniklé na základě incidentu ve Žďáru nad Sázavou Helena Válková možné selhání soudu prověřuje:
„Mám vyjádření místopředsedy okresního soudu v Karviné, který sdělil, že podle rozhodnutí okresního soudu v Opavě, který změnil ochranou léčbu z ústavní na ambulantní, byl výkon ochranného léčení nařízen do psychiatrické ambulance nemocnice Havířov Podlesí. A o tom se vůbec nehovořilo. Zdravotnické zařízení bylo samozřejmě podle zákona poučené, že pokud by pacientka léčbu odmítala nebo pokud by se vyskytovalo nějaké nestandardní chování v průběhu léčby, pokud by se stala nebezpečnou pro své okolí, mělo by navrhnout změnu léčby z ambulantní na ústavní. Soudu žádný takový návrh doručen nebyl.“
Podstatné podle Válkové je, že jde o vzájemnou souhru dvou institucí, které by měly zajistit bezpečnost léčby pacientky. "A to se tady nestalo. K selhání určitě došlo, ale nevíme kdy přesně, na čí straně a v jaké intenzitě,“ uvádí Válková a dodává:
„Podle toho, co mám k dispozici, zřejmě psychiatrická ambulance nemocnice Havířov Podlesí neinformovala soud, který dohlížel nad výkonem ochranné ambulantní léčby, že se změnila situace. Nebo neměla vůbec žádné nápadné informace, pacientka se chovala úplně normálně a nic nenasvědčovalo tomu, že by mohlo dojít k tomu hrůznému činu, ke kterému došlo.“
Na místo neštěstí do Žďáru v pátek zamíří Zeman. Zapálí svíčku a položí květinu
Číst článek