Tragická záměna. Na Pankráci si spletli vězně, který kvůli nesprávné léčbě metadonem zemřel

O Vánocích došlo v pankrácké věznici k tragické záměně. Dozorci si spletli vězně a poslali na léčbu nesprávného. Ten kvůli tomu zemřel, informoval deník Právo. Celý případ nyní vyšetřuje vnitřní kontrola vězeňské služby i Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vazební věznice Pankrác

Vazební věznice Pankrác | Foto: Filip Jandourek

„Mohu potvrdit, že 25. prosince došlo k úmrtí v pankrácké věznici. Celou událost vyšetřují orgány činné v trestním řízení, takže v tuto chvíli nebudeme poskytovat další informace,“ potvrdila Zpravodajskému webu Českého rozhlasu mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová.

Dozorci měli podle zdrojů Práva zaměnit dva vězně ze stejného patra, kteří měli stejné příjmení, a poslali na odvykací léčbu nesprávného. Tomu podali substituční lék metadon, po jehož aplikaci vězeň následující noc zemřel. Za tragickou záměnu mohou podle všeho i přehozené služby na první svátek vánoční i to, že druhý vězeň měl také podstoupit léčebný úkon u lékaře.

Skončil po útěku nebezpečného vězně. Šéf věznice Pankrác se ale v tichosti vrátil do funkce

Číst článek

Tragickou záměnou se zabývá vnitřní kontrola vězeňské služby i Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Mohu potvrdit, že Generální inspekce bezpečnostních sborů se zabývá případem úmrtí vězně. Ta věc je na samém začátku prověřování,“ řekla Zpravodajskému webu Českého rozhlasu mluvčí GIBS Radka Sandorová. Příslušní dozorci byli až do ukončení vyšetřování postaveni mimo službu.

Metadon je syntetický opiát, který se používá při léčbě těžkých závislostí a obvykle se z rukou lékaře podává perorálně v roztoku. Při nesprávném dávkování může způsobit závažné zdravotní obtíže a v krajním případě i úmrtí.

„Pokud se podá člověku, který do té doby s opiáty neměl žádnou zkušenost, mohou ty účinky být závažné,“ popsal Právu šéf organizace Drop In Jiří Presl. „Když by ta dávka byla příliš velká, může se spánek prohloubit do bezvědomí a následně kómatu se zástavou dechu,“ dodal.

pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme