Tragické úmrtí vězně na Pankráci: inspekce za předávkování metadonem obvinila dva lidi

Dva zaměstnanci vězeňské služby si vyslechli obvinění kvůli smrti vězně M.H., který loni 25. prosince kvůli záměně vězňů zemřel na předávkování metadonem. Od čtvrtka je stíhá policejní inspekce, která případ téměř čtyři měsíce vyšetřovala. Server iROZHLAS.cz to zjistil z dokumentu Generální inspekce bezpečnostních sborů.

PRAHA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V.H. podala trestní oznámení kvůli úmrtí svého přítele ve věznici na Pankráci.

"Dne 20. 4. 2017 bylo vydáno usnesení o zahájení trestního stíhání," uvádí vyrozumění policejní inspekce. Dokument zmiňuje jména dvou příslušníků vězeňské služby. Podle informací serveru iROZHLAS.cz je jedním z nich sestra I. K., která vězni chybně látku pomáhající při odvykání heroinu podala. Druhým je pak strážný M. Š. Oba obviněné se inspekce chystá vyslýchat.

Mluvčí inspekce Radka Sandorová zatím věc odmítla komentovat. "V tuto chvíli je ke zveřejnění pouze to, že věc nebyla uzavřena," řekla serveru iROZHLAS.cz. Čerstvé rozhodnutí zatím nekomentuje ani vězeňská služba. "Vzhledem k tomu, že na Generální ředitelství VS ČR nebylo z GIBS oficiálně k této záležitosti nic doručeno, není v tuto chvíli možné, abychom se k tomu vyjadřovali," uvedla její mluvčí Petra Kučerová.

Kvůli úmrtí na Pankráci jsou mimo službu tři lidé. Vyšetřování tragédie finišuje

Číst článek

Obvinění však potvrdila vězňova přítelkyně V. H. "Jsem ráda, že inspekce věc vyšetřila a doufám, že viníci budou potrestáni," řekla serveru iROZHLAS.cz.

Po tragédii skončili mimo službu tři lidé. Muž odsouzený za porušení zákazu řízení zemřel 25. prosince během vánočních svátků. Dozorci zaměnili dva vězně se stejným příjmením a poslali na odvykací léčbu právě M. H. Sestra mu podala metadon, po jehož aplikaci zemřel.

Jak již server iROZHLAS.cz informoval, vyšetřovatelé si nechali vypracovat zdravotnický posudek, k dispozici mají také pitevní zprávu.

Trestní oznámení podala i přítelkyně

Kvůli případu podala trestní oznámení i přítelkyně vězně. Personálu vyčítá, že i když si uvědomil svůj omyl, nepomohl mu. 

"Zemřelému byla podána dávka ve výši 105 ml, což je pro člověka, který nikdy neužíval heroin a nepřišel do styku s metadonem, dávka smrtelná. Běžná dávka na den se pohybuje okolo 20 ml," uvádí trestní oznámení.

Metadon je syntetický opiát, který se používá při léčbě těžkých závislostí a obvykle se z rukou lékaře podává perorálně v roztoku. Při nesprávném dávkování může způsobit závažné zdravotní obtíže a v krajním případě i úmrtí.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme