Tragický omyl, komentoval Klaus udělení Nobelovy ceny míru Evropské unii

Nobelovu cenu míru dnes získala jako celek Evropská unie. Tuto volbu okamžitě zkritizoval český prezident Václav Klaus, který zprávu podle vlastních slov nejdřív považoval za vtip. Odpoledne pak rozhodnutí výboru Nobelovy nadace znovu kriticky okomentoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus | Zdroj: Reuters

Podle prezidenta má Nobelova cena míru smysl pro konkrétního člověka, nikoliv pro instituci.

„Já myslím, že to je tragický omyl. Prostě Nobelova cena se dávala jednotlivci, konkrétně definovanému člověku za určitý výkon, unikátní výkon,“ prohlásil Klaus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjádření Václava Klause k ocenění EU Nobelovou cenou míru

„Dávat to instituci, navíc v tomto případě byrokratické instituci, to je prázdné vyznamenání. Já nevím, jestli se vůbec někdo odváží to převzít,“ doplnil prezident.

Nobelův výbor vyznamenal Evropskou unii za šíření míru a demokracie v Evropě a za její dlouhodobou roli při sjednocování evropského kontinentu. Poměrně překvapivé rozhodnutí přivítali čelní představitelé EU i řada dalších evropských politiků.

Nobelovu cenu za mír získala Evropská unie. Rozhodnutí bylo jednomyslné

Číst článek

Zaznívají ale i kritické hlasy. Například bývalý polský disident a pozdější prezident Lech Walesa, který Nobelovu cenu míru získal v roce 1983, by stejně jako Václav Klaus ocenění udělil raději konkrétní osobě než organizaci. Podle něj sice Evropská unie mění svět, ale to je jejím posláním a obrazně řečeno za to bere peníze.

Kdo v den výročí Nobelovy smrti 10. prosince v hlavním městě Norska ocenění v hodnotě 1,2 milionu dolarů jménem Evropské unie převezme, zatím není jasné.

Jan Herget, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme