Tragický případ z Opavska odhalil trhliny v českém systému opatrovnictví

Stala se opatrovnicí mentálně postižené sestry, i když sama má IQ 60 a jen šest tříd zvláštní školy. Dvaašedesátiletá Marie z Velké Polomi na Opavsku nakonec péči nezvládla a její sestra umírala ve velkých bolestech na otravu krve. Případ v plné nahotě odkryl nedokonalost současného systému, který dostatečně nezkoumá schopnosti opatrovníka. Radiožurnál se snažil vypátrat, kdo a proč o opatrovnictví rozhodl.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okresní soud ve Žďáře nad Sázavou

Okresní soud ve Žďáře nad Sázavou | Foto: Daniel Burda | Zdroj: Český rozhlas

„Já se divím, že jí to opatrování vůbec dali. Protože když už s ní člověk mluví, tak vidí, že není stoprocentní,“ říká čiperná stařenka z Velké Polomi, která ve stodole krájí řepu.

Dvaašedesátiletá paní Marie se kvůli smrti své sestry ocitla na lavici obžalovaných, soud ji nakonec osvobodil. V houfu novinářů působila plaše, jako by nevěděla, kde je a proč.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporném případu opatrovnictví natáčela na Opavsku Andrea Čánová

Když její sestra přestala chodit a nedošla na záchod, nevěděla si s tím rady. Paní Emílie ležela několik dní ve vlastních výkalech a nakonec zemřela na otravu krve.

„Byla těžká, neuzvedla jsem ji, no,“ okomentovala to paní Marie.

O opatrovnictví Marie rozhodl v roce 1999 okresní soud v Opavě. „Soud vycházel z doporučení obce Velká Polom, z toho, že situace v rodině byla obecním úřadem podrobně prozkoumána. Máme tam třináct zpráv za třináct let, všechny jsou podepsány pracovníky obecního úřadu ve Velké Polomi. Vyplývá z nich, že paní Jopková se stará o svou sestru vzorně,“ hájí se místopředseda opavského soudu Tomáš Kamrádek.

Jenže advokát Vlastimil Vezdenko má posudky, že opatrovnice Marie je od narození duševně zaostalá a hlavně nezvládá řešit nové situace. „Její schopnosti orientovat se v sociálních otázkách byly na úrovni šestiletého dítěte,“ tvrdí.

Úředníci svalují vinu jeden na druhého

Očima justice tedy jsou v tomto případě na vině úřednice radnice z Velké Polomi. „Prozkoumala to celá sociální komise. Byli jsme tam, dělali jsme tam šetření a všechno tam bylo v pořádku. V té době neměla žádné IQ 60, ona byla schopná to zvládnout, starala se o ni,“ tvrdí jedna z úřednic.

Podle zástupkyně ombudsmana Jitky Seitlové v tomto případě selhala nejvíce právě sociální péče. „Je zjevné, že tam musela být nějaká pochybení,“ říká po prostudování spisu.

Žalobce Petr Kondělka, ale další vyšetřování neplánuje: „Žádné závažné pochybení na úrovni trestně právní ze strany sociálních pracovníků zjištěno nebylo. Je otázka, jestli třeba neměli být pozornější.“

O nesvéprávné osoby by mohli pečovat i odborníci z nevládních organizací

Číst článek

Místopředseda opavského soudu si už několikrát opatrovnický spis pročetl a nenašel pochybení. Připouští ale, že žádné psychologické posudky na opatrovnici Marii neexistují.

„Myslím si, že tenhle případ by mohl být impulzem k tomu, aby se zodpovědní političtí činitelé zamysleli nad tím, jakým způsobem je vůbec nastaven systém opatrovnictví,“ vzkazuje politikům.

Nový zákon, který připravuje ministerstvo spravedlnosti, počítá s tím, že opatrovníci budou daleko lépe prověřováni.

Andrea Brtníková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme