Dětem na trampolínách hrozí vážná zranění. Nenechávejte potomky skákat bez dozoru, upozorňuje záchranář

Trampolíny nemusí být tak bezpečné, jak si někteří rodiče myslí. Riziko zvyšuje i to, že má čím dál více dětí potíže s koordinací pohybu. Některé úrazy však mají na svědomí také výrobci trampolín, kteří na trh dodávají nebezpečné zboží.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti by na trampolíně měly být pod dozorem rodičů. (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay | CC0 Public domain,©

 „Moje děti nějak extra nevyvádí,“ směje se Eva, která do kladenského trampolínového parku přijela se dvěma potomky. „Byli jsme na výletě na kole, tak jsme se tady zastavili,“ popisuje Radiožurnálu. O děti se prý při jejich dovádění na trampolíně nebojí. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž

Nedaleko od parku je stanice záchranné služby, která vyjíždí do celého Středočeského kraje. „Z poslední doby monitorujeme jeden případ dítěte, které vypadlo z trampolíny, která nebyla zabezpečená ochrannou sítí, a došlo ke zlomenině stehenní kosti,“ říká záchranář Marek Hylebrant.

Podle něj zranění z trampolíny nepatří mezi nejčastější ani nejtěžší, ke kterým záchranáři vyjíždějí. Mnohem horší jsou podle jeho zkušeností následky pádu při jízdě na kole či bruslích, a to především tehdy, když děti – respektive jejich rodiče – podcení ochranné prostředky.

Rizika na trampolíně

Americká akademie pediatrů ale vydala před trampolínami varování s tím, že ročně mohou ve Spojených státech amerických zhruba za 100 tisíc zranění.

Dětské úrazy: ubyly ty smrtelné. Pozor na trampolíny, varují lékaři

Číst článek

Konejšivé údaje, které zmiňuje středočeská záchranka, tedy vlastně mohou znamenat jen to, že když se dítě zraní na trampolíně, rodiče záchranku nevolají, ale rovnou vyrazí k lékaři. Třeba do ortopedicko-traumatologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. „Minimálně jednou týdně tady někoho máme,“ říká Jan Šimánek z vinohradské nemocnice.

Podle Jana Šimánka jsou trampolíny problematické především pro děti s nadváhou, kterým navíc schází základní koordinace pohybu. Záchranář Marek Hylebrant doporučuje, aby rodiče nenechávali děti na trampolínách bez dozoru a pohlídali, zda jsou trampolíny stále stabilní a při nákupu nesáhli po vadně konstruovaném typu.

„Naštěstí to nejsou fatální zranění. Jsou to vymknutá zápěstí či kotníky, zlomeniny nebo otřesy mozku. Dokonce ale i popáleniny, když dítě propadne mezi pružiny, dodává.

Česká obchodní inspekce na základě konkrétních podnětů letos prověřila tři prodávané trampolíny, žádná nebyla v pořádku, proto byl jejich další prodej zakázán. 

Petr Kološ Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme