Legendární tramvaj ‚mazačka‘ nekončí. Dopravní podnik odmítl spekulace z internetu

Příspěvek uveřejněný na facebookovém profilu „Tramvaje v Čr“ informuje o ukončení provozu legendární mazací tramvaje. Příspěvek vyvolal mezi lidmi smutné pocity. Takzvaná mazačka totiž poutá pozornost již více než sedm let, a to hlavně v období Vánoc. V prosinci tradičně vánočně vyzdobená brázdí pražskými ulicemi až do Tří králů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mazací tramvaj, rozsvícení vánoční mazací tramvaje, mazačka

Ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek

Mazačka končí. Kvůli podstavu řidičů tramvají na běžných linkách bude v lednu ukončen provoz legendární mazačky na neurčito“. Stojí v příspěvku, který byl na facebookovém profilu „Tramvaje v Čr vyvěšen ve středu večer.

Nepochybně překvapil mnoho lidí, konkrétně měl 376 reakcí. Mezi komentáři poté převládá smutek a překvapení. Lidé se ale o budoucnost této věhlasné tramvaje bát nemusí. Dopravní podnik totiž tuto zvěst o ukončení provozu mazačky odmítl a označil ji jako zavádějící. Nevyloučil však, že bude dál sloužit v omezeném provozu.

Mazačka bude i nadále v provozu, bude sloužit svému účelu a DPP (Dopravní podnik hlavního města Prahy) zatím neplánuje úplné ukončení jejího provozu. Mazačka od začátku letošního září jezdí na jednu směnu, nikoliv kvůli nedostatku řidičů, ale kvůli tomu, že DPP má 25 tramvají 15T, které jsou vybaveny zařízením pro mazání kolejnic, vysvětlil situaci pro iROZHLAS.cz Daniel Šabík, vedoucí odboru komunikace dopravního podniku.

Šabík dodal, že i letošní advent bude mazačka opět jezdit vánočně vyzdobena. V lednu po odstrojení výzdoby se mazačka opět využije na mazání tramvajových kolejnic, a to dle potřeby jednotky „Dopravní cesta tramvaje. V únoru ji poté čeká údržba a od jarních měsíců se využije ke kropení zatravněných tramvajových svršků.

Mazačka je po opravě jako nová. Slavná tramvaj se před Vánoci vrací do ulic Prahy

Číst článek

Mazačka plní celou řadu funkcí

Pražská mazací tramvaj byla vyrobena v ČKD Tatra a do Prahy byla přivezena v roce 1965. Během svého působení na pražských kolejích plnila řadu rozličných úloh, prošla i technickými úpravami a rovněž rekonstrukcí v roce 2016.

Například začátkem devadesátých let sloužila jako tramvaj nákladní, a to pro plnění potřeb pražského dopravního podniku. Zmíněná rekonstrukce v roce 2016 ji čekala po překonání 120 tisíc najetých kilometrů. Původně se mělo jednat pouze o pravidelnou údržbu, nakonec ale byla mazačka vylepšena o nové funkce.

Například byla doplněna o nádrž na vodu. Díky této funkci tak může pokropit travnaté pásy mezi kolejemi. V horkých letních měsících je proto trasa mazačky plánována tak, aby voda byla využita co nejefektivněji tam, kde je potřeba. Dále byla vybavena o další funkci, díky které je schopna sledovat kvalitu a teplotu ovzduší, a to v reálném čase. Hlavní úloha mazačky poté spočívá v promazávání kolejí v místech, kde jsou nejvíce namáhány. Tím se prodlužuje jejich životnost a rovněž dochází ke snížení hluku při průjezdu tramvají.

Kateřina Burešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme