České zákony o kastraci trans osob jsou evropskou anomálií. Ministerstva jsou připravená jednat

Ministerstva jsou připravena jednat o novele zákona, který podmiňuje úřední změnu pohlaví kastrací, zjistil server iROZHLAS.cz. Ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že do konce června připraví seznam rodově neutrálních jmen a směrnici pro matriční úřady pro zjednodušení změny pohlaví. „Teď to vězí jen v tom, aby zákon někdo připravil a předložil,“ říká Viktor Heumann z lidskoprávní organizace Transparent.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

LGBT

V Česku stále platí, že pokud si necháváte úředně změnit pohlaví, musíte se nechat odstranit reprodukční orgány. | Zdroj: Pexels | CC0 1.0

„Změna pohlaví člověka nastává chirurgickým zákrokem při současném znemožnění reprodukční funkce a přeměně pohlavních orgánů,“ stojí v českém občanském zákoníku, a to i přesto, že Evropský výbor pro sociální práva rozhodl, že podmiňovat úřední změnu pohlaví sterilizací je v rozporu s článkem 11 Evropské sociální charty.

Navzdory kritice mezinárodních organizací, jako například OSN, v Česku stále platí, že pokud si necháváte úředně změnit pohlaví, musíte si nechat odstranit reprodukční orgány. Jinými slovy pokud jste muž, ale v občanském průkaze stojí, že jste žena, a požadujete změnu, musíte se nechat kastrovat, vysvětluje Viktor Heumann z lidskoprávní organizace Transparent.

Trans lidé si ze všeho nejvíce přejí žít ve své dané sociální roli tak jako kdokoliv jiný. Život bez vidiny nutného, avšak zbytečného a potupného lékařského zásahu nás tak naplňuje nadějí, že jsme o krok blíže k uznání uvnitř respektující společnosti. Kastrace patří zpátky do středověku, a ne do moderní demokratické společnosti 21. století,“ uvedl Viktor Heumann, předseda spolku Transparent.

Podotýká, že Česká republika je jednou ze šesti zemí v Evropě, kde se lidé musí nechat sterilizovat, pokud si chtějí legálně změnit pohlaví. Mezi nimi je například Lotyšsko, Rumunsko a Srbsko.

Mezi posledními

Slovensko sice znemožnění reprodukční funkce na rozdíl od Česka nikdy nemělo jako zákonnou podmínku úřední změny pohlaví, ale v praxi se podle Heumanna často dělo, že doktoři danou osobu sterilizovali. „Minulý týden však na Slovensku prošel zákon, který kastraci trans lidí vysloveně zakazuje,“ popisuje Heumann s tím, že Česko je v tomto ohledu evropskou anomálií. „Na západ od nás není jediný stát, který by sterilizaci pro úřední změnu pohlaví požadoval.“

Podle Heumanna se zákon podle konzervativních odhadů týká nejméně 50 tisíc osob žijících v Česku.

‚Máte falešnou občanku.‘ Pohlaví zapsané v dokladech a státních databázích komplikuje život tisícům lidí

Číst článek

Jedním z nich je Marek (redakce iROZHLAS.cz jeho pravou identitu zná, ale respektuje jeho přání zůstat v anonymitě).

„Štve mě, že v občance mám napsáno ‚žena‘. Moje přítelkyně pracuje pro humanitární organizace v zahraničí a já vím, že za ní nebudu moct jet, protože jsem chlupatej, vousatej, ale v pase a v občance mám napsáno, že jsem žena, protože jsem odmítl sterilizaci,“ popisuje Marek a uvádí, že se obává reakcí zaměstnavatelů v případě, že se bude hlásit na novou pracovní pozici.

Vysvětluje, že nařízení komplikují i změnu jména. Podle zákona o matrikách totiž „osobě mužského pohlaví nelze zapsat jméno ženské, a naopak“.

‚Absurdní kocourkov‘

„Teď si představte, že chlupatý vousatý muž jde na úřad, na letiště, na pracovní pohovor a v občance má napsáno, že se jmenuje Tereza. Vysmějou se vám a pošlou vás do háje,“ popisuje Marek.

Aby si mohl nechat změnit jméno na mužské, potřeboval by získat znalecký posudek, zda jméno, které si vybral, je v souladu s pohlavím. „Většinou to končí tak, že si trans* lidé nechávají dát neutrální jména, jako například Alex nebo René,“ říká.

Marek si jméno změnil, protože se díky svým kontaktům dostal k soudní znalkyni, která se za něj postavila.

„Je jediná v republice, která je schopná vybojovat změnu jména u matrikářů, ale když se k ní nedostanete, máte smůlu, a budete v občance mít, že jste René nebo Alex anebo budete za de...., protože tam budete mít jméno jiného pohlaví,“ líčí Marek. Současnou legislativní situaci popisuje jako „absurdní kocourkov“.

Nebezpečná operace

Viktor Heumann řešil podobný problém. Ačkoliv vystupuje pod jménem „Viktor“, v občance má napsané „Viki“, protože nechtěl podstoupit kastraci.

„U transmužů jde opravdu o kastraci, protože si musíte vysloveně nechat vyndat orgány. Je to velký zásah do břišní dutiny, který řada lidí pochopitelně nechce podstoupit,“ říká.

Vysvětluje, že častým argumentem odpůrců novelizace zákona je, že tu pak budou chodit muži s vaginou a ženy s penisem. „Jenže to už dávno neplatí, protože řada lidí si tuhle plastiku nechá udělat, aniž by se nechali kastrovat,“ tvrdí Heumann.

„Nám jde o to, aby se lidé nemuseli nechat kastrovat, tedy podstupovat složitou a nebezpečnou operaci proto, aby si mohli nechat úředně změnit pohlaví a jméno v občance a mohli být tím, kým jsou.“

Podmínka kastrace trans* lidí je také zdrojem psychických problémů, upozorňuje terapeut Adam Šimek, který se specializuje na téma genderového nesouladu.

Řada lidí v téhle situaci zažívá velkou bezmoc a naštvání, které předchází rozhodnutí, jestli operaci podstoupí, nebo ne. Tedy to rozhodnutí často nepochází z osobní volby, ale z pozice, že prostě potřebují mít správně doklady, vysvětluje pro server iROZHLAS.cz.

Nejde přitom o drobnou operaci. Tranzice je opravdu náročný proces, kdy se vám otočí život v podstatě tak trochu vzhůru nohama a člověk by tím měl procházet v co nejvíce podporujícím prostředí. Současná česká legislativa tím rozhodně není,“ tvrdí.

Zahraniční kritika

Česká republika podléhá povinnosti řídit se judikaturou Evropského soudu pro lidská práva. Ten již několikrát rozhodl, že sterilizace trans* osob je v rozporu s článkem osm Evropské úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Česko má tedy povinnost novelizovat zákony.

Za sterilizaci trans* osob byl český stát opakovaně kritizovaný, v neposlední řadě i komisařkou pro lidská práva rady Evropy Dunjou Mijatovicovou, která prohlásila, že i vzhledem k tomu, čím si Česko prošlo a momentálně prochází ohledně nezákonných sterilizací, je namístě předejít odškodnění další menšiny poškozené sterilizací.

„Je důležité zmínit, že tato praxe není v souladu s lidskými právy, jak již poukázal například Evropský soud pro lidská práva,“ podotkla Mijatovičová.

Změna českého zákona leží v gesci ministerstva spravedlnosti. To potřebuje součinnost ministerstva zdravotnictví a ministerstva vnitra.

‚Jsme připraveni jednat‘

Dle informací, které získal server iROZHLAS.cz, jsou všechny resorty připravené jednat. „Aby požadavek sterilizace či operačních zásahů pro účely úřední změny pohlaví nebyl v rozporu s mezinárodním standardem ochrany lidských práv, sdělil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák je připraven o novele jednat. „Věřím, že se staneme součástí světa a připojíme se k výrazné většině států Evropy, které umožňují úřední změnu pohlaví bez podmínky sterilizace. Nejedná se o zákrok z lékařského hlediska nezbytný, naopak může zdraví poškodit, uvedl.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob poukazuje na nutnost novelizovat občanský zákoník, zákon o matrikách i zákon o specifických zdravotních službách. Tvrdí, že podnět směrem k ministerstvu zdravotnictví musí primárně vyjít z ministerstva spravedlnosti.

Země, které požadují sterilizaci pro změnu pohlaví. Finsko podmínku sterilizace zrušilo v únoru 2023 | Zdroj: Transparent

Zrušení podmínky sterilizace podporuje i ministerstvo vnitra. „Osobně tuto iniciativu podporuji. Jsme si vědomi, že trans* osoby se ve společnosti potýkají s celou řadou problémů a předsudků, sdělil serveru iROZHLAS.cz ministr vnitra Vít Rakušan. Resort do konce června připraví a zveřejní seznam rodově neutrálních jmen a směrnici pro matriční úřady.

Tato opatření pomohou jak matrikářům, tak osobám, aby případně k žádosti nemusely předkládat znalecký posudek či odborné stanovisko, vysvětluje Rakušan s tím, že uvedená problematika ale spadá pod ministerstvo spravedlnosti.

Druhý pokus

Čeští zákonodárci o změnu zákona usilovali už v roce 2018, kdy ministerstvo spravedlnosti předložilo návrh změny zákona. Tehdy to zablokovalo ministerstvo vnitra, teď ministerstvo vnitra odstoupilo od námitek,“ vysvětluje Heumann.

Teď to vězí jen v tom, aby dříve připravený zákon někdo vzal a předložil před Sněmovnu nebo na vládu,“ dodává s tím, že je ale nutné, aby se změny účastnily resorty spravedlnosti, vnitra a zdravotnictví.

Na to, že Česká republika otálí v oblasti rovných podmínek pro LGBTQ+ lidi, upozorňuje i nadnárodní nezisková organizace ILGA-Europe, podle které je Česko pozadu nejen za zeměmi Evropské unie, ale za celoevropským průměrem. V žebříčku 49 zemí je Česko na 32. místě. Za Českem zůstávají země jako Polsko, Rumunsko, Bulharsko a některé pobaltské státy.

Podle organizace by úřední změna pohlaví měla být férová, transparentní a bez zbytečných medicínsko-dehonestujících zásahů, jako jsou právě kastrace.

Slovníček pojmů

  • Agender – přívlastek označující člověka, který nemá žádný rod (gender). Jedná se o podmnožinu genderově nebinárních lidí, tedy lidí, kteří nemají striktně danou identitu.
  • Cisgender, cis – přívlastek označující lidi, jejichž identita se shoduje s biologickým pohlavím, s nímž se narodili (opak termínu trans a transgender).
  • Intersex – zastřešující označení pro lidi, jejichž pohlavní znaky (genitálie, gonády, hladiny hormonů, chromozomy) nejsou ani typicky mužské, ani ženské. Zahrnuje řadu netypických pohlavních variací. Být trans a intersex není to samé.
  • Misgendering – oslovit trans osobu rodem nebo použít zájmena, který používala před tranzicí a který neodpovídá jejímu genderu.
  • Nebinarita – zastřešující označení pro trans lidi, jejichž genderová identita není ani striktně mužská, ani ženská. Ačkoli se mnozí identifikují obecně jako nebinární, někteří mají potřebu svou identitu blíže specifikovat. Nejčastěji se tak lze v tomto směru setkat s pojmy agender (necítí příslušnost k žádnému genderu) nebo genderově fluidní (člověk s proměnlivou příslušností). Někteří používají standardně buď mužský (on), nebo ženský (ona) rod, někteří je střídají. Další užívají střední rod (ono), plurál (oni) nebo alternativní nebinární rody (one).
  • Pohlaví (sex) – biologická kategorie, na základě které jsou lidé tradičně děleni po narození. Spadá sem dělení podle primárních a sekundárních pohlavních znaků a chromozomů.
  • Rod (gender) – rodová identita člověka, nezávislá na pohlaví a sexuální orientaci. Zjednodušeně řečeno, je to způsob, jakým se člověk prezentuje mezi ostatními a za koho se považuje. 
  • Transgender, trans, trans* lidé – přívlastek trans (transgender), psáno odděleně, označuje člověka, jehož identita se neshoduje s pohlavím, s nímž se narodil. Hvězdičkou se označuje široké spektrum identit a respekt k různým genderovým projevům.
  • Trans žena, trans muž, trans nebinární osoba – pojmy, které lze použít, když mluvíme o něčí trans zkušenosti. Označení muž, žena apod. používáme podle toho, s jakým rodem (genderem) se daná osoba ztotožňuje.
  • Tranzice – proces, během kterého trans lidé začínají žít pod svým genderem. Tranzice může mít formu úřední (změna občanského průkazu), sociální (změna používaného jména, oblečení, účesu či gramatického rodu, aby více odpovídalo genderovým rolím) a/nebo lékařskou (operace, hormony).

    Zdroj: Organizace Transparent

Anna Košlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme