Demolice Transgasu začala. Dělníci postupně odstraňují střechu a montují druhý jeřáb

Z budov Transgasu na pražské Vinohradské třídě mizí střešní krytina. Začala tak demoliční fáze odstranění objektů ze 70. let, které jsou už zcela prázdné. Demolice má být dokončena na podzim. Informoval o tom v úterý Jakub Verner ze společnosti HB Reavis, která budovy vlastní. Společnost na začátku února oznámila, že plánuje Transgas nebo už prázdný pozemek prodat. Demolici mohou lidé sledovat prostřednictvím kamery Českého rozhlasu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Práce se již překlopily do své demoliční fáze. Finišuje výstavba lešení kolem objektu, finišují také práce na prvním jeřábu, zakládáme jeřáb číslo dva a zároveň jsme zahájili demontáž střešní krytiny,“ popsal mluvčí developerské společnosti HB Reavis Jakub Verner.

ŽIVĚ: Dělníci rozebírají Transgas. Sledujte demolici detailně z kamery na střeše Českého rozhlasu

Číst článek

Odstranění střešní krytiny je podle něj nevratným zásahem do skeletu budovy.

V budovách už nic není, v jednotlivých patrech byly vybourány všechny příčky a zůstaly pouze nosné zdi. Interiéry, mimo nosné prvky, jsou rozebrány, zároveň stavbaři odstraňují žulové opláštění na budově centrálního dispečinku, dodal Verner.

Podle dřívějšího vyjádření bude demolice šetrná k životnímu prostředí a firma počítá i s úklidem případného znečištění okolních silnic.

Odbor výstavby Prahy 2 povolil demolici komplexu letos v lednu, proti rozhodnutí se nikdo neodvolal. Kolem Transgasu pak v dalších dnech vyrostl plot.

Demolice pohledem kamery

Jako první mají jít k zemi dominanty Transgasu, tedy obě výškové budovy a objekt bývalého dispečinku. Následovat budou zbývající části objektu, například majestátní schody směrem k budově.

Demolici brutalistního komplexu mohou lidé sledovat díky slow TV, prostřednictvím kamery umístěné na střeše Českého rozhlasu. Aktuální informace pak firma HB Reavis zveřejňuje na speciálním webu nazvaném Vinohradská 8 a stejnojmenné facebookové stránce.

Veledíla brutalismu v ohrožení. Na seznamu je i karlovarský hotel Thermal

Číst článek

HB Reavis chce Transgas nebo prázdný pozemek prodat i s developerským projektem, který tam připravuje. O komplex projevilo zájem i hlavní město, které chtělo budovy zachovat a přestěhovat do nich až 500 magistrátních úředníků. Zástupci metropole a majitele se však nedohodli na ceně.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz by se cena Transgasu mohla pohybovat v řádech stovek milionů korun.

„Odhadovaná hodnota je kolem jedné až 1,8 miliardy korun. Nicméně musíme brát v potaz několik dalších aspektů. V této budově se třeba neudála žádná významná kulturněhistorická událost, jako například v Kotvě. Reálná hodnota prodeje Transgasu by se měla pohybovat ve vyšších stovkách milionů až k jedné miliardě korun,“ upřesnil již dříve Milan Šmíd, manažer Sreality.cz.

A pokud se plány nezmění, na místě Transgasu má stát administrativní centrum podle návrhu architekta Jakuba Ciglera. Ten má v Praze za sebou realizace komplexů Quadrio na Národní třídě nebo Florentinum u Florence.

O Transgasu

Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky stojí kousek od Václavského náměstí, pod budovou Českého rozhlasu. Je dílem týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický. Záměr bourat soubor objektů vyvolal debaty o architektuře z doby socialismu, jež má své zastánce i kritiky.

Ochránit soubor budov před demolicí se pokusil Klub za starou Prahu, který navrhl ministerstvu kultury, aby je prohlásilo za památku. Pražské pracoviště Národního památkového ústavu prohlášení nedoporučilo a uvedlo, že „areál nevytváří městotvorné prostředí a hmotově i měřítkem poškozuje prostředí městské památkové zóny“. Ministerstvo domy za památky neprohlásilo.

Zastánci budovy ji hodnotí jako ukázku stylově syntetické architektury 70. let, spojující prvky brutalismu, technicismu a postmoderny, ale také na českém území ojedinělou realizaci postmoderního urbanismu.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme