‚Už nám tady zmizela spousta cenných věcí.‘ U budovy Transgasu se sešli odpůrci jeho demolice

Větší množství lidí se ve středu v podvečer sešlo na Vinohradské třídě u budovy Transgasu, aby vyjádřilo nesouhlas s demolicí komplexu. Jak informoval server iROZHLAS.cz, vedení Prahy jednalo s developerskou skupinou HB Reavis, která Transgas vlastní. Ta však nabídku Prahy odmítla. „Naše představy s developerem se nesešly. Developer chce mnohem víc peněz, než je Praha schopna dát,“ řekl na demonstraci Petr Zeman z uskupení Praha Sobě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Říkali jsme si, že pokud něco máme udělat, něco radikálního, tak je to právě to, že nabídneme peníze,“ řekl na středeční demonstraci Petr Zeman, předseda výboru pro územní rozvoj, územní plán a památkovou péči hlavního města. Jednání s developerskou skupinou HB Reavis slovenského miliardáře Ivana Chrenka zkrachovala po druhé schůzce a pokračovat zatím nebudou.

Podle informací serveru iROZHLAS.cz by se cena Transgasu mohla pohybovat v řádech stovek milionů korun.

Vykoupení Transgasu zkrachovalo. Praha se s developerem nedohodla na ceně budov

Číst článek

„Odhadovaná hodnota je kolem jedné až 1,8 miliardy korun. Nicméně musíme brát v potaz několik dalších aspektů. V této budově se třeba neudála žádná významná kulturněhistorická událost jako například v Kotvě. Reálná hodnota prodeje Transgasu by se měla pohybovat ve vyšších stovkách milionů až k jedné miliardě korun,“ upřesnil Milan Šmíd, manažer z Sreality.cz.

Hledání partnera

„Musím ještě říct jednu věc, která mě mrzí. I kdybychom byli schopni kývnout na nabídku developera, tak stejně tvrdil, že bude bourat do té doby, než peníze dostane. Už nám tady zmizela spousta cenných věcí,“ řekl Zeman na středeční demonstraci.

Poslední nadějí podle něj je, že se Praha najde partnera, který by jí s financováním koupě pomohl.

Demolice Transgasu má trvat 10 měsíců. Praha chce brutalistní komplex zachránit

Číst článek

Řečníci, mezi které patřil pirátský poslanec Lukáš Černohorský či předsedkyně Spolku za starou Prahu Kateřina Bečková, poté hovořili o Transgasu i o ochraně poválečné architektury obecně.

‚Morální a profesní selhání‘

Podle Černohorského je zásadní, jak dopadne připravovaný nový památkový zákon. Řečníci připomněli jiné stavby poválečné architektury, které šly k zemi, a další, u kterých stále nebyla udělena památková ochrana.

Podle Bečkové mohl být Transgas „ikonickým reprezentantem architektury své doby,“ ale kvůli „morálnímu a profesnímu selhání“ zástupců orgánů, které rozhodují o udělení památkové ochrany, město o výraznou stavu přijde.

Odborníci dlouhodobě kritizují podle nich liknavý přístup ministerstva kultury k památkové ochraně budov vzniklých po druhé světové válce. O ochranu se Klub za starou Prahu pokoušel i v případě Transgasu, ministerstvo však návrh zamítlo.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme