Transgender lidé jsou mi bytostně odporní, prohlásil Zeman. Štvou ho i sufražetky a Me Too

Prezident Miloš Zeman kritizoval sufražetky, tedy radikální bojovnice za politická práva žen, hnutí Me Too proti sexuálnímu obtěžování a zneužívání i akce sexuálních menšin typu Prague Pride. V pořadu CNN Prima News v neděli řekl, že dovede pochopit homosexuály, nechápe ale transgender lidi. „Jestli si necháte přeoperovat pohlaví, dopouštíte se trestného činu sebepoškození,“ uvedl s tím, že jsou mu transgender lidé „opravdu bytostně odporní“.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:59 27. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie Terezie Tománkové

Prezident Miloš Zeman v pořadu Partie Terezie Tománkové | Zdroj: repro CNN Prima News

Zeman takto v pořadu Partii Terezie Tománkové reagoval na otázku ohledně sporu, který se nyní vede mezi lídry Evropské unie kvůli maďarskému kontroverznímu zákonu. Ten mezi mladými lidmi do 18 let zakazuje šíření materiálů zobrazujících homosexualitu nebo změnu pohlaví.

Proti tomu se staví víc než polovina unijní sedmadvacítky. Česko je naopak jednou ze zemí, která se zatím odmítá ke kritice připojit.

Zeman: Budu volit hnutí ANO. Koalice jsou podvod, sestavením vlády pověřím šéfa nejúspěšnější strany

Číst článek

„Viktor Orbán říká, že není proti homosexuálům, ale že je proti manipulaci nejenom rodičů, ale i dětí v sexuální výchově. Já nevidím důvod, proč s ním nesouhlasit, a to proto, že mě úplně štvou ty sufražetky, to Me Too, ty Prague Pride,“ uvedl Zeman s tím, že plést se do vnitřních záležitostí státu je „hrubá politická chyba“.

Prezident dodal, že pokud je někdo příslušníkem sexuální menšiny, je to jeho interní věc. „Když demonstruje, že má tuto orientaci, tak se vyvyšuje nad ostatní,“ řekl. Kdyby byl mladší, zorganizoval by podle svých slov v Praze velkou demonstraci heterosexuálů.

„Aby bylo vidět, jak je to nesmyslné. Je nesmyslné, ať už sexuální menšiny, nebo sexuální většiny demonstrují. Protože to je jejich velmi intimní záležitost,“ míní. Přepis celého rozhovoru najdete na stránkách Pražského hradu.

‚Výroky přispějí k šíření nenávisti‘

Podle Daniela Zikmunda ze spolku Prague Pride se výroky podobné těm prezidentovým značně podepisují na psychickém zdraví LGBT+ lidí. Podmínky pro život jsou pro ně přitom už tak ztížené a v mnoha ohledech diskriminační, transgender lidé pak nerovnostem a diskriminaci čelí nejvíce ze všech.

„Do poradny Sbarvouven.cz se na nás obrací LGBT+ lidé v psychické nepohodě, mnohdy i s myšlenkami na sebevraždu, a to především ze strachu z nepřijetí společností a svým okolím," popsal Zikmund.

Zemanovy výroky, stejně jako podobné výroky, jež v poslední době zaznívají, také podle něj mohou podněcovat k dalšímu šíření nenávisti.  

Spolek Prague Pride organizuje každý rok festival hrdosti, jehož součástí jsou například koncerty, výstavy, filmová promítání nebo pikniky. Součástí bývá také průvod Prahou, loni se však kvůli epidemii nemoci covid-19 neuskutečnil, nebude ani letos.

ČTK, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme