Transparency hrozí Babišovi žalobou, žádá omluvu za jeho slova o ,zkorumpované neziskovce‘

Organizace Transparency International zaslala předžalobní výzvu premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Předseda vlády by se měl podle Transparency omluvit za to, že organizaci opakovaně veřejně označil za zkorumpovanou. Pokud se chce soudnímu řízení vyhnout, měl by Babiš do týdne na adresu Transparency zaslat dopis, ve kterém se za „nepravdivé osočení“ omluví.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka | Zdroj: Český rozhlas

Organizace o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě. Babišovo vyjádření redakce shání „Během posledního roku jste opakovaně a často označil mého klienta za zkorumpovaného, a to různými způsoby,“ vyčítá Babišovi advokát Transparency Pavel Uhl.

‚Odmítnutí žádostí bude těžko hájitelné.‘ Černošice by podle vnitra měly zveřejnit rozhodnutí o Babišovi

Číst článek

„Můj klient je právnická osoba, která je součástí mezinárodní sítě podobných neziskových organizací, které bojují za transparentnost a s korupcí. U odborné i širší veřejnosti pak požívá značnou kredibilitu právě za svou důkladnost a nestrannost. Myšlenku, že by můj klient byl zkorumpovaný, jednoznačně odmítá,“ dodal.

Požadují omluvu

Organizace v předžalobní výzvě dodává, že Babišova slova znamenají závažný zásah do její pověsti. „Protože jej činíte opakovaně a způsobem, který s tímto vaším postojem seznamuje značnou část veřejnosti,“ stojí ve výzvě. Babiš by tak měl do sedmi dnů zaslat Transparency dopis, ve kterém se omluví za „nepravdivé osočení“. Obdobný dopis adresuje i Úřadu vlády, který by se měl podle představ Transparency omluvit za Babiše jménem republiky. Babiš by se měl také dalších urážek zdržet.

Transparency International dlouhodobě upozorňuje například na Babišův střet zájmů, kterým se zabývá Evropská komise a na podnět Transparency také Městský úřad v Černošicích. Ten v lednu Babišovi za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu. Babiš se odvolal, případem se tak zabývali krajští úředníci. Ti koncem března rozhodnutí černošické radnice zrušili a věc vrátili k novému projednání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme