Kontroverzní návrh zákona, který podle kritiků nahrává Babišovi, se znovu vrací na vládní stůl

Vláda se v pondělí vrátí k návrhu zákona o evidenci skutečných majitelů firem. Vyplývá to z programu pondělního jednání. V březnu projednávání kabinet přerušil po kritice, že předpis nahrává premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ve sporu o jeho údajném střetu zájmů. Dodatečné zařazení bodu na jednání v době řešení krize kolem epidemie nového typu koronaviru tehdy kritizovala opozice. Babiš tehdy kritiku odmítl.

Praha (Aktualizováno: 15:58 28. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš (ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | Zdroj: Úřad vlády ČR

Předloha by podle organizace Transparency International (TI) mohla pomoci Babišovi, protože by byl považován za vlastníka svěřenských fondů, do kterých vložil skupinu Agrofert, ale nikoliv za vlastníka samotného holdingu.

Proč teď projednávat zákon o evidenci skutečných majitelů? ‚Nenahráváme premiérovi,‘ říká Benešová

Číst článek

Ministerstvo spravedlnosti před prvním projednáváním zákona ve vládě zdůraznilo, že předpisy nepřipravuje tak, aby nahrávaly konkrétním lidem. Podle organizace ministerstvo předlohu přepracovalo, jednalo se ale jen o formulační změny a dílčí úpravy.

Babiš nařčení ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost. Premiér i ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) v březnu poukazovali na to, že předpis společně se zákonem proti praní špinavých peněz navazuje na aktualizovanou evropskou směrnici proti praní špinavých peněz.

„Jedná se o transpoziční zákon, který není připravován nikomu na míru, jak se spekulativně často uvádí. Zákony z dílny ministerstva spravedlnosti nejsou připravovány tak, aby nahrávaly konkrétním osobám,“ reagoval na aktuální dotazy redakce mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Zákon na vládě

Na zařazení novely na pondělní program vlády upozornil na twitteru pirátský poslanec František Navrkal. „Upozornili jsme na ni v březnu a vláda ji pod veřejným tlakem stáhla. Dnes si ji na své pondělní jednání vláda zařadila znovu. Nenechme Babiše měnit si zákony na míru!“ uvedl Navrkal.

Loňská zpráva auditorů Evropské komise týkající se dotací z evropských strukturálních fondů uvedla, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, ač ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů.

Pamatujete novelu zákona o evidenci skutečných majitelů, která je šitá na míru premiéru Babišovi? Upozornili jsme na ni v březnu a vláda ji pod veřejným tlakem stáhla. Dnes si ji na své pondělní jednání Vláda zařadila znovu. Nenechme Babiše měnit si zákony na míru!

15:36 – 27. 05. 2020

192 1130

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme