Transparency International má podezření, že Babiš dál ovládá Agrofert. ‚Nesmysly,‘ reaguje premiér

Česká kancelář Transparency International podala podnět kvůli podezření ze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO. Domnívá se, že nadále ovládá holding Agrofert a vlastnictvím médií porušuje zákon. Oznámením o podezření ze spáchání přestupku se bude kvůli trvalému bydlišti Babiše zabývat Městský úřad v Černošicích.

Praha (Aktualizováno: 14:45 3. 8. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér v demisi Andrej Babiši z hnutí ANO

Premiér Andrej Babiš na archivní fotografii | Foto: Fluger René | Zdroj: ČTK

Podle Transparency International (TI) existuje podezření, že premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš dál ovládá holding Agrofert. Ten vlastní mediální dům MAFRA, televizi Očko nebo Rádio Impuls. Zákon o střetu zájmů stanovuje, že člen vlády nesmí vlastnit média.

Babiš mohl vlastnictvím médií porušit zákon o střetu zájmů. Na svých webových stránkách o tom informovala Transparency International, která proto podala podnět Městskému úřadu Černošice.

Ovládá Andrej Babiš stále Agrofert? Piráti mluví o střetu zájmů a chystají trestní oznámení

Číst článek

„Transparency na konci června ze slovenského, německého a švédského rejstříku zjistila informace o vlastnické struktuře svěřenských fondů, do kterých byl Agrofert převeden. Z nich podle nás jednoznačně plyne, že se Andrej Babiš zbavil Agrofertu pouze naoko a stále je tím skutečným majitelem, ovládající osobou a uživatelem konečných výhod,“ řekl ředitel TI David Ondráčka pro Český rozhlas.

'Nesmysly,' tvrdí Babiš

To, co tvrdí Transparency International, jsou nesmysly. Svou firmu jsem vložil do svěřenského fondu, jak mi určil zákon, který sněmovna přijala jenom kvůli mně, a tím jsem se vzdal celé firmy, reagoval Andrej Babiš.

Nemají žádné důkazy, že bych jakkoli firmu nebo média ovlivňoval, protože je ani mít nemůžou, nic takového se neděje.

Podle premiéra se jedná o osobní boj ředitele české pobočky Transparency.

Pan Ondráčka říká tyto nesmysly proti mně dlouhodobě. Chtěl být po volbách v roce 2013 za naše hnutí ministrem vnitra. To jsme odmítli, protože nabídku dostal před volbami, ale na to neměl odvahu, tak se začal vymezovat. A stal se součástí politického boje proti mně.

„Premiér by měl vysvětlovat, proč nedodržuje zákon a zbavil se Agrofertu jen na oko. Zběsilé osobní útoky jsem čekal, jsou snadno vyvratitelné, jen chce odvést pozornost,“ napsal ČTK Ondráčka.

Situace v roce 2013 byla podle něj opačná, než uvádí Babiš, předseda ANO ho tehdy navrhoval na ministra vnitra a Ondráčka to podmiňoval souhlasem zbylých koaličních stran. Šéf TI se přitom odvolal na tehdejší článek serveru iDNES.cz.

'Účelová politika proti mně'

Babiš také uvedl, že Transparency v minulosti získávala peníze z několika ministerstev. „Nejvíc z těch vedených naší politickou konkurencí - z ministerstva vnitra, zahraničí a práce a sociálních věcí dostala 8,34 milionu korun,“ uvedl o období 2015 až 2017, kdy tato ministerstva kontrolovala ČSSD.

Serveru iROZHLAS se ke způsobu financování TI vyjádřil přímo David Ondráčka. 

„Někdy v grantových žádostech uspějeme, jindy ne, a to bez ohledu na politickou reprezentaci. Přes ministerstvo vnitra například financujeme nízkoprahové právní poradenství občanům. Již od roku 2007, za všech vlád a stran. Dále zahraniční projekty přes ministerstvo zahraničních věcí. Od roku 2010 a také za různých vlád.

Babiš Ondráčkovi vyčítá ale i provázanost s Evropskou unií.

Ovládá Andrej Babiš stále Agrofert? Piráti mluví o střetu zájmů a chystají trestní oznámení

Číst článek

„Evropská komise, a dokonce evropský úřad OLAF poslaly za stejné období TI téměř 5,66 milionu korun. A to je naprosto nepřijatelné. TI má být nezávislá, nemá přijímat peníze ze státní správy nebo z evropských úřadů. Pan Ondráčka dělá politiku účelově proti mně a lže. Přes tyto peníze ze státu a Evropské komise je lehce ovlivnitelný a nemůže být nezávislý,“ uvedl premiér.

Přes OLAF máme vzdělávací projekty pro české úředníky kolem EU fondů, nejde v nich o žádné konkrétní kauzy," vysvětluje pro iROZHLAS ředitel TI.

„Naše financování je diverzifikované, soukromé i veřejné, a k tomu přísná interní pravidla pro přijímání finančních prostředků,“ pokračuje Ondráčka. Máme individuální dárce, soukromé firmy i příjmy z veřejných peněz. Děláme placené služby financující neziskovou činnost jako školení a konzultace.“

Babiš nás zrušit nemůže, koupit taky ne, tak zběsile útočí na mě a snaží se zpochybnit naše financování. Chce jen odvést pozornost a staví se jako obvykle do pozice ublíženého,“ dodává.

Pokud úřad potvrdí, že Andrej Babiš zákon porušil, hrozí mu pokuta až 250 tisíc korun. Jde o jeden ze dvou podnětů, které organizace na premiéra podává. Připravuje ještě druhý, který souvisí s oprávněností čerpání evropských dotací holdingem Agrofert a adresovat ho bude Evropské komisi.

Kristýna Křupková, bej, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme