Transparency International kritizuje neprůhlednou komunální politiku

Městské a obecní firmy jsou jedním z hlavních zdrojů neprůhlednosti komunální politiky. To je výsledek nejnovějšího průzkumu, který ve 13 našich krajských městech včetně Prahy provedla Transparency International. Tyto firmy podle obchodního zákoníku zakládají nebo do nich majetkově vstupují místní samosprávy. Podle studie TI obecní obchodní společnosti často nedodržují zákon o veřejných zakázkách a neposkytují informace o svém hospodaření, čímž zamezují veřejné kontrole. Navíc obsazováním zastupitelů měst a obcí do dozorčích a správních rad svých firem umožňují politickou korupci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úplatek

Úplatek | Foto: Rádio Praha

Podle ředitele Transparency International Davida Ondráčky by se města měla v první řadě zamyslet, jestli je nutné mít podíl ve společnostech, které jim přinášejí zpravidla minimální zisk: "Druhou věcí je zajistit, aby městské firmy poskytovaly informace, aby tím pádem veřejnost mohla kontrolovat, jestli jsou efektivní nebo ne. A tou třetí věcí je zajistit, aby postupovaly přes ty veřejné soutěže průhledně. Tam si myslím, že by se to dalo upravit buď legislativně, anebo by měl zasáhnout Úřad na ochranu hospodářské soutěže a zajistit vynucování toho zákona."

Na kritiku Transparency Intrenational reagoval mluvčí města Brna, které má podíl ve 29 firmách, Pavel Žára: "Tyto společnosti vždycky dávají jakousi zpětnou vazbu, jinými slovy, podávají informace o dění, o vývoji ve společnosti, o zisku té společnosti to znamená, že každý občan má možnost skrze město Brno zjistit situaci v konkrétní firmě."

Pavel Otto, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme