Transparency International: Míra korupce se v ČR od loňského roku nezměnila

Míra korupce je podruhé za sebou nejmenší za posledních deset let. Přesto ale Česko patří v hodnocení k průměru, a mezi 180 zeměmi světa figuruje na 45. místě. Vyplývá to z každoroční zprávy, kterou zveřejnila organizace Transparency International. Ta upozornila také na to, že v rámci 27 zemí EU je Česko až na 18. příčce a předběhly ji i nové členské státy jako Slovinsko nebo Estonsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úplatek | Foto: Rádio Praha

Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka Radiožurnálu popsal důvody korupce u nás:

"Nefunguje dlouhodobě politika. Nemá přesně vyjasněno, kam až může sahat. Vede to k tomu, že se politizuje veřejná správa, že politici zasahují do agend, do kterých by zasahovat neměli, že tady je nekontrolovaný lobbing. Samozřejmě vede to k tomu, že jsou tady pravidelné útoky na veřejné peníze. Je to úplně zásadní - vymezit roli politiků ve společnosti - o čem mají rozhodovat oni, o čem už ne. Od toho se mohou odvinout další dílčí kroky v nějaké protikorupční reformě."

Podle Transparency International panuje téměř nulová korupce v Dánsku, Švédsku a na Novém Zélandě. Naopak s nejvyšší korupcí se ve světě potýká Irák, Barma a Somálsko.

Radek Pavlovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme