Transparency International vyzvala dopisem k odvolání předsedy Rafaje. ‚Přečtu si to,‘ zareagoval Babiš

Nevládní organizace Transparency International vyzvala otevřeným dopisem vládu, aby iniciovala odvolání předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje z funkce. Podle organizace Rafaj narušuje důvěryhodnost úřadu. Premiér Andrej Babiš (ANO) se k záležitosti nechtěl blíže vyjadřovat, jelikož dopis nečetl. Podle něj je vyšetření případu především věcí policie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj | Foto: Jakub Stadler/Empresa Media | Zdroj: Profimedia

„Podle informací, které byly zveřejněny médii, potvrzeny ze strany orgánů činných v trestním řízení a zejména nerozporovány samotnými aktéry, se nalézáme v situaci, kdy se nejvyšší představitel ÚOHS scházel s politiky, lobbisty a zákulisními hráči,“ uvedla Transparency International.

„Popsané jednání předsedy ÚOHS, který nebyl schopen odolat politickým a ekonomickým tlakům nejrůznějších aktérů, závažným způsobem narušuje důvěru v nezaujatost rozhodování a celkovou důvěryhodnost úřadu“ dodala.

Vláda ctí presumpci neviny, odvolávat Rafaje by podle ministra Kněžínka bylo neodůvodněné

Číst článek

Podle organizace vláda nemusí čekat na výsledek případného soudního řízení, protože zákon jí umožňuje navrhnout odvolání předsedy ÚOHS v momentě, kdy narušuje vážným způsobem důstojnost své funkce nebo narušuje nezávislost úřadu.

Informace z médií

„Vláda má již teď k dispozici dostatek informací, aby mohla iniciovat odvolání předsedy ÚOHS Petra Rafaje a v rámci svých kompetencí zamezit dalšímu riziku ovlivňování ÚOHS,“ uvedla organizace.

Babiš uvedl, že si dopis přečte a bude se jím zabývat, upozornil ale na to, že o záležitostech kolem ÚOHS má informace pouze z médií. „Jde teď hlavně o policii, aby konala,“ řekl.

Vláda odvolání šéfa antimonopolního úřadu jen navrhuje, konečné rozhodnutí je však na prezidentovi. Prezident Miloš Zeman v rozhovoru už dříve uvedl, že důvodem pro Rafajův odchod by měl být až pravomocný soudní rozsudek.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu začátkem března zasahovali na antimonopolním úřadu a také v sídle firmy Kapsch, která v Česku provozuje mýtný systém. Nikoho však neobvinila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme