Transparency International podporuje vznik speciálního týmu žalobců

Důslednější postup při rozkrývání možných korupčních kauz by měl zajistit návrh, který v rámci koalice prosadil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Situacím, kdy vyšetřování vážných případů ’narazilo‘ u některého státního žalobce nebo na úrovni vrchního zastupitelství, má předejít vznik speciálního týmu státních zástupců. Ten by byl zaměřen právě na korupci a jinou vážnou kriminalitu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní soud a Vrchní státní zastupitelství v Praze

Vrchní soud a Vrchní státní zastupitelství v Praze | Foto: Marián Vojtek

Zároveň s tím se plánuje zánik Vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci. Protikorupční organizace Transparency International takovýto návrh vítá, potvrdil její projektový manažer Radim Bureš v Ozvěnách dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentka Unie státních zástupců Lenka Bradáčová a Radim Bureš, projektový manažer protikorupční organizace Transparency International, o tématu diskutovali v Ozvěnách dne

„Z našeho pohledu obě Vrchní státní zastupitelství v řadě případů představovala určitý špunt, na kterém se zastavilo vyšetřování některých závažných korupčních kauz, a byly odloženy často proti vůli nižších státních zástupců.“

„Co se týče zřízení specializovaného státního zastupitelství, opět to velmi vítáme. Možná stojí za to připomenout, že požadavek na vznik takovéhoto útvaru byl obsažen již v první protikorupční strategii české vlády z roku 1999,“ poznamenal Bureš.

Zvláštní tým státních zástupců by měl vzniknout do dvou let. Spadat má přímo pod brněnské Nejvyšší státní zastupitelství a sídlit v některém menším městě. K nezávislosti speciálního týmu žalobců by pak měly přispět vyšší platy.

Úspěch závisí na pojistkách

Podle Lenky Bradáčové, prezidentky Unie státních zástupců, takovéto speciální útvary úspěšně fungují v mnoha evropských i mimoevropských zemích. Je přesvědčená, že mohou mít úspěch i u nás, pokud budou zachovány pojistky pro jejich vznik.

„To znamená, že se zaručí nezávislost takového útvaru, odstíní se veškeré vlivy. A to, co je nejdůležitější především, pokud bude mít takový útvar kvalitního partnera na straně policie, a státní zástupci, kteří zde budou působit, budou nejen odborníci na trestní právo, ale rovněž vysoce morálně integrovaní lidé. Pak si myslím, že takovýto útvar může mít úspěch, podobně jako je tomu i v jiných evropských státech,“ řekla Bradáčová.

Prezidentka Unie státních zástupců souhlasí s názorem, že speciální tým by měl sídlit v menším městě, kde by byly viditelnější snahy ovlivňovat postup žalobců a kde nejsou tolik propracované klientelistické vazby.

„Musíme si uvědomit, že takovýto útvar může být vystaven různým vlivům z vnějšku, a samozřejmě ta velká aglomerace, která je anonymní, zabraňuje i tomu, aby se takovýto případný vliv rozkryl. A může se stát, že některý státní zástupce – to nikdy nemůžeme vyloučit – by mohl takovým vlivům i podlehnout. Tak je samozřejmě potřeba se s tím vypořádat a takovéto skutečnosti vědět,“ poznamenala Lenka Bradáčová.

Veronika Sedláčková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme