‚Není přípustné bezdůvodně někoho urážet.‘ Transparency podala žalobu na premiéra Babiše

Protikorupční organizace Transparency International podala žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli poškozování dobrého jména organizace. Premiér o ní mluvil opakovaně jako o zkorumpované organizaci a ve lhůtě se neomluvil. Transparency International to v pátek uvedla v tiskové zprávě, žalobu poslala v pátek Krajskému soudu v Praze. Organizaci zastupuje advokát Pavel Uhl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka | Zdroj: Český rozhlas

„Žaloba se týká soustavného poškozování dobrého jména Transparency International. Trestně stíhaný premiér již řadu měsíců naši protikorupční organizaci uráží ve svých veřejných vystoupeních, kdy nás mimo jiné označuje jako ‚zkorumpovanou Transparency‘," uvedla organizace.

‚Odmítnutí žádostí bude těžko hájitelné.‘ Černošice by podle vnitra měly zveřejnit rozhodnutí o Babišovi

Číst článek

Podle jejího ředitele Davida Ondráčky jsou Babišovy útoky cílenou snahou o poškozování roky budovaného dobrého jména organizace. „Česko je stále právním státem, a proto se budeme bránit veřejně a u soudu proti podobným praktikám oligarchů, kteří vidí okolní svět optikou – ‚sluha, nebo nepřítel‘,“ dodává.

Transparency International Babiše několikrát veřejně vyzvala, aby od útoků a urážek upustil. Její sekretariát v Berlíně po stížnosti Agrofertu potvrdil, že česká pobočka globální sítě jedná nezávisle a objektivně v souladu se základními hodnotami a cíli celé organizace. Předseda dozorčí rady české větve organizace Vladimír Králíček adresoval Babišovi otevřený dopis, ve kterém napsal, že se v ní podvody ani korupce nevyskytují.

Organizace premiérovi následně zaslala předžalobní výzvu, aby se za nařčení v předem dané lhůtě omluvil. „Přes všechny zaslané apely předseda vlády dále pokračuje v útocích proti nám,“ uvedla organizace. „Považuji za nezbytné, aby nezávislý soud připomenul Andreji Babišovi, že není přípustné bezdůvodně někoho urážet a osočovat,“ uvedl k podání žaloby advokát Uhl.

Střet zájmů i Černošice

Transparency International dlouhodobě upozorňuje například na Babišův střet zájmů, kterým se zabývá Evropská komise a na její podnět také Městský úřad v Černošicích. Ten v lednu Babišovi za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu. Babiš se odvolal, případem se tak zabývali krajští úředníci. Ti koncem března rozhodnutí černošické radnice zrušili a věc vrátili k novému projednání.

Z výroční zprávy Transparency International za rok 2018 vyplývá, že náklady organizace činily 9,96 milionu korun, příjmy v podobě dotací, grantů či darů 10,22 milionu. Nejvíc peněz, téměř tři miliony, na projekty Transparency International získala od ministerstva zahraničí, další finance poskytly například resorty vnitra a práce a sociálních věcí.

Mezi zdroji jsou také Evropský úřad pro boj proti podvodům nebo International Visegrad Fund. Z darů získala zhruba dva miliony, polovinu od členů klubu Transparency International a polovinu od dalších individuálních či firemních dárců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme