Transparency podala podnět na Valentu kvůli střetu zájmů. ‚Vyvolávají umělou kauzu,‘ tvrdí senátor

Organizace Transparency International podala na zlínský magistrát podnět k prošetření možného střetu zájmů senátora Iva Valenty (za Soukromníky). Podle organizace Valenta porušuje zákon tím, že prostřednictvím jiných společností ovládá regionální televizi TV Brno 1. Valenta toto tvrzení ve vyjádření jednoznačně odmítl. Transparency podala podobný podnět i na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli údajnému ovládání médií ve skupině Mafra.

Praha (Aktualizováno: 13:37 17. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátor Ivo Valenta

Senátor Ivo Valenta | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„V žádném případě neporušuji zákon o střetu zájmů,“ prohlásil Valenta. Podle něho zákon porušit nemohl, neboť funkce ve zlínském krajském či městském zastupitelstvu vykonával jako jejich neuvolněný, tedy neplacený člen.

„Ať si Transparency International podává podněty, jaké chce. Mám pocit, že se Transparency International pouze snaží vyvolat umělou kauzu a cíleně diskreditovat moji osobu,“ dodal.

Valenta v polovině října serveru iROZHLAS.cz řekl, že převede nejpozději začátkem příštího roku majetek do svěřenského fondu. Valentovi patří mimo jiné loterijní společnost Synot Tip či 70procentní podíl ve společnosti Our Media, pod kterou spadá nejen TV Brno 1, ale i televize Praha TV, portál Parlamentní Listy či slovenský deník Pravda a web Pravda.sk.

Miliardář Valenta převede svůj byznys do svěřenských fondů. Hlavní je pro něj politika

Číst článek

Valenta podle Transparency International ovládá regionální televizi prostřednictvím českých a kyperských společností, což organizace dokládá potvrzeními kyperského ministerstva obchodu a výpisy z českého obchodního rejstříku. Organizace je přesvědčena, že se tím Valenta provinil proti českému zákonu o střetu zájmů, který zakazuje veřejným funkcionářům osobně ovládat firmy, které provozují rozhlas, televizi nebo vydávají noviny.

Transparency upozornila, že na vlastnictví internetových serverů se zákon o střetu zájmů nevztahuje. Organizace to považuje za mezeru v zákoně, kterou by bylo vhodné napravit.

‚Zákon o střetu zájmů není lex Babiš‘

Podezřením na porušení zákona o střetu zájmů se v přestupkovém řízení zabývají úřady v místě bydliště dotyčné osoby. Pokud úřad dojde k závěru, že veřejný funkcionář zákon porušil, udělí mu pokutu do výše 250 tisíc korun. Proti pokutě je možné se odvolat ke krajskému úřadu a následně ke správnímu soudu.

Mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák v pondělí odpoledne řekl, že přestupkové oddělení magistrátu již podnět obdrželo. „Protože však jde o zastupitele našeho města, předáme věc na krajský úřad, který ji deleguje na přestupkové oddělení nějaké jiné radnice,“ uvedl Dvořák.

Kdyby Agrofert nečerpal dotace, Babiš by neměl střet zájmů, míní Transparency. Podle premiéra nesmyslné

Číst článek

Podání podnětu na Valentův údajný střet zájmů podle Transparency International dokládá, že zákon nebyl cílen přímo na Babiše, což v minulosti premiér říkal.

„Případ senátora Valenty ukazuje, že novela zákona o střetu zájmů není žádný lex Babiš, ale jde o prevenci rizika permanentní volební kampaně a ovlivňování veřejného mínění skrze média vlastněná politiky,“ uvedl ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka.

Transparency podala podnět i na prošetření údajného střetu zájmů u Babiše. Zabývá se jím městský úřad v Černošicích, který premiéra předvolal na dnešek k neveřejnému ústnímu jednání. Podle organizace Babiš ovládá mediální skupinu Mafra, kterou vlastní holding Agrofert.

Babiš se brání tím, že holding loni vložil do svěřenského fondu, podle svého názoru tím dostál povinnostem vyplývajícím ze zákona o střetu zájmů.

jkl, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme