Transparent z komína Spolany zmizel kvůli větru

Na komín neratovické Spolany vylezli aktivisté Greenpeace. Chtějí se na něm zabivakovat na tak dlouho, až chemička slíbí, že odškodní majitele okolních zamořených pozemků. Rozbory totiž potvrdily, že vejce, drůbež a ryby v okolí továrny obsahují polychlorované bifenyly a DDT.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

transparent na komínu Spolany | Foto: René Volfík

Aktivisté rozvinuli obří transparent s nápisem "Stop dioxin-rtuť- PCB-HCB." Kvůli silnému větru ho meseli po několika hodinách opět srolovat. Jejich počínání na místě sledují podnikoví hasiči a ochranka. Tu se podařilo aktivistům překvapit, protože k chemičce se rychle přiblížili přes Labe na motorových člunech.

Podle mluvčího hasičů Jana Martínka zatím nijak zasahovat nebudou. Jak řekl Radiožurnálu, aktivisté obsadili všechny vstupní otvory do komína, takže přístup je omezený. Pracovníci bezpečnostní agentury dostali příkaz, aby nezasahovali a neriskovali tak životy své i protestujících.

Protestu se účastní ekologičtí aktivisté ze sedmi zemí. Žádají, aby chemička odškodnila všechny postižené, a to nejen bývalé zaměstnance závodu postižené při výrobě dioxinů, ale i všechny lidi postižené úniky chloru a dalšími toxickými látkami v posledních letech.

Mluvčí Greenpeace Miroslav Šuta na místě řekl Českému rozhlasu, že na komíně je 8 horolezců a 1 novinář. Aktivisté nechtějí narušit provoz, ale chtějí upozornit na problém. Mají s sebou potraviny a jsou tam připraveni zůstat i delší dobu.

Rozbory veterinářů potvrdily, že ve vzorcích vajec, drůbeže a ryb byly nadlimitní hodnoty polychlorovaných bifenylů, DDT a rtuti. Podle mluvčího Spolany Jana Martínka je ale kontaminace vajec a ryb ze Spolany nepravděpodobná. Jak Spolana, tak někteří odborníci a obyvatelé postižených obcí soudí, že jedy se do potravinového řetězce dostaly během desítek let a jsou důsledkem starých ekologických zátěží. Zodpovědnost by tedy měl podle nich převzít stát.

Spolana připustila svůj podíl na zamoření pozemků v okolí výrobního areálu. Její ředitel Miroslav Kuliha jednání s ekology Kuliha nevyloučil, nesmí ho ale doprovázet nátlakové akce.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme