Transparentní účty kandidátů. Nepočítala jsem s ním, tvrdí Hrušková. Zemanovi posílají peníze haléřoví dárci

Přesně týden už oficiálně trvá prezidentská kampaň. Minulé pondělí totiž vyšly termíny voleb ve Sbírce zákonů. Od pondělí musí mít uchazeči o křeslo prezidenta transparentní účty pro financování kampaně. Kontrolovat to bude Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na transparentních účtech prezidentských kandidátů má veřejnost vidět, za co a kolik peněz utrácejí uchazeči o Hrad v rámci svých kampaní.

Na transparentních účtech prezidentských kandidátů má veřejnost vidět, za co a kolik peněz utrácejí uchazeči o Hrad v rámci svých kampaní. | Foto: reprofoto Fio banka, facebook Jany Yngland Hruškové | Zdroj: Filip Jandourek

Transparentní účty slouží hlavně k tomu, aby se mohl kdokoli podívat, kolik peněz dávají kandidáti na své kampaně. Je na ně totiž 40milionový limit.

Většina uchazečů o prezidentské křeslo otevřené bankovní účty už má na svých stránkách. Všichni je ale musí formálně registrovat u dohledového úřadu. Jinak jim za přestupek hrozí pokuta od 30 tisíc do půl milionu korun.

„Zákon je tady poměrně jednoznačný, bylo by to v případě, že bychom věděli, že konkrétní kandidát vynakládá prostředky na kampaň v době, kdy nemá zřízený volební účet,“ popisuje Radiožurnálu zástupce úřadu Jiří Navrátil, za jaké situace bude muset přistoupit k sankcím.

Otevřený účet má několik měsíců například bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš, textař Michal Horáček nebo lékař Marek Hilšer.

Jak zjistil Radiožurnál, účet naopak neměla například jediná žena, která oznámila kandidaturu - zpěvačka Jana Yngland Hrušková. Nevěděla, že je to ze zákona nutné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Yngland Hrušková, kandidátka na prezidentku

„Nepočítala jsem s s tím, myslela jsem, že ho nebudu potřebovat. Ale budu ho potřebovat, takže teď uvidím, co všechno budu muset udělat pro to zřízení,“ odpovídá Hrušková Radiožurnálu.

V odpoledních hodinách, jak zjistil server iROZHLAS.cz, si kandidátka Hrušková zřídila transparentní účet u Fio banky, informovala o tom na svém facebooku. K 19. hodině na něm má k dispozici povinný vklad 100 korun.

Nezřízení otevřeného účtu je přestupek. Neznamená to ale, že by zájemce nemohl kandidovat.

Haléřoví odpůrci

Od soboty má současný prezident Miloš Zeman na účtu přes 160 tisíc korun (stav k pondělnímu ránu). Nejvyšší poslaná částka je 50 tisíc. Nejnižší je haléř - odpůrci současného prezidenta Zemana totiž jeho otevřený bankovní účet využívají k někdy i vulgárním vzkazům.

Vzkazů jsou na něm už stovky. Zemanův volební tým to zatím nekomentoval. Na názor se Radiožurnál zeptal senátora Jana Veleby, protože je předsedou Strany práv a občanů, která pomáhala sbírat pro Miloše Zemana podpisy.

„Co se týká halířů a urážek, to dá hodně práce těm organizátorům primitivním způsobem útočit na prezidenta. Měli by se nad sebou zamyslet, ale to nepředpokládám,“ reaguje Veleba.

Banka, u které má Miloš Zeman účet, si poplatky za příchozí platby neúčtuje, takže ho nikdo finančně poškodit nemůže.

Veronika Hlaváčová, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme