Čtyři prezidentští kandidáti splnili povinnost zveřejnit své dárce. Dva je nepublikovali vůbec

Povinnost zveřejnit své dárce zcela splnili jen čtyři kandidáti na prezidenta, dva nezveřejnili potřebné údaje vůbec. V tiskové zprávě to ve středu uvedl Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí. Dárce podle něj nezveřejnili Tomáš Zima a Josef Středula, který z volby v neděli odstoupil, ale povinnost se na něj vztahuje. Další uvedli neúplné údaje. Ve správním řízení jim hrozí pokuta od 20 000 do tří set tisíc korun.

Praha/Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volební urna ve Vilémově u Šluknova

Plně povinnost splnili Andrej Babiš, Pavel Fischer, Marek Hilšer a Danuše Nerudová (ilustrační foto) | Foto: Daniela Pilařová | Zdroj: Český rozhlas

Lhůtu na splnění povinnosti měli uchazeči o post prezidenta do úterní půlnoci. Údaje se měly objevit na webech, které kandidáti úřadu již dříve zaslali.

„Na volebních lístcích se objeví devět kandidátů, z toho jeden v tomto týdnu odstoupil od kandidatury,“ uvedl krátce po poledni předseda úřadu František Sivera, který je pověřen koordinací volby prezidenta.

V této chvíli z těchto osob podle úřadu splnili svoji povinnost v plném rozsahu čtyři kandidáti, tři kandidáti ji splnili částečně, dva kandidáti potřebné údaje nezveřejnili,“ dodal Silvera.

Středula k odstoupení z prezidentské kandidatury: O mém rozhodnutí věděl jen můj nejužší tým

Číst článek

„Kandidáti se nezveřejněním úplných údajů vystavili možnosti zahájení správního řízení. Pokuta se může pohybovat v rozpětí od 20 000 do 300 tisíc korun,“ dodal Sivera.

Zima uvedl, že důvodem nezveřejnění údajů na jeho webu je kyberútok, kvůli kterému na něj nešlo informace nahrát. Napravit to chce hned, jak to bude možné. Zdůraznil, že požadované údaje včas zveřejnil přímo na webu úřadu.

Plně povinnost splnili Andrej Babiš, Pavel Fischer, Marek Hilšer a Danuše Nerudová. Petru Pavlovi a Karlu Divišovi úřad vyčítá, že u některých dárců chybí datum narození a trvalý pobyt.

U Jaroslava Bašty úřad uvedl, že pod odkazem na bezúplatná plnění zveřejnil přehled dárců peněžních darů. V současné době již má Bašta na webu i fungující odkaz na bezúplatná plnění.

Své povinnosti nesplnili i jiní lidé, kteří do kampaně vstoupili. Úřad jich vedle devíti, kteří postoupili do závěrečné části voleb, registruje dalších 22. Devět z nich úřadu vůbec neoznámilo volební weby, osm do středy nezveřejnilo potřebné údaje o dárcích a dva pouze částečně. Svou povinnost z těchto uchazečů o účast ve volbě splnili jen tři.

Šetření jednotlivých kandidátů

Babišovi celou kampaň platí jeho hnutí ANO. Na webu uvádí, že na kampaň nepřijalo od dárců žádné peníze a případné dary s poděkováním vracelo. Haléřové platby s hanlivými vzkazy hnutí převedlo do státního rozpočtu.

Hnutí Babišovi podle údajů na transparentním účtu poskytlo 20 milionů korun. Zveřejnilo seznam asi stovky lidí a firem, kteří půjčili plochu na vyvěšení volební reklamy.

Ústavní soud zamítl stížnost Rohanové. Bránila se vyloučení z prezidentských voleb

Číst článek

Nerudová na webu uvedla, že celkem dostala od sponzorů a příznivců 34,1 milionu korun. Dalších 986 tisíc korun vykázala jako tzv. bezúplatná plnění. Do částky počítá třeba dobrovolnickou práci, umístění reklamy nebo třeba zapůjčení vozidla. Většinou jde o částky v řádu tisíců korun.

Pavel podle údajů na transparentním účtu získal od dárců 40,4 milionu korun. Dostal tak o 400 tisíc korun více, než může před prvním kolem voleb použít. Jeho tým na webu zveřejnil seznam všech dárců, kteří na kampaň přispěli finančně či jinak. Částky a způsob příspěvku neuvedl.

Kromě trojice hlavních favoritů z osmičky aktuálních účastníků volby nejvíce do své propagace investoval Bašta, kterému na transparentní účet přišlo asi 13,4 milionu korun, většinu peněz poslalo hnutí SPD.

Zároveň Bašta na svém webu zveřejnil seznam desítek dárců, kteří mu bezplatně pomohli třeba při roznosu letáků, poskytli vozík pro umístění volebního billboardu nebo vypomohli s příspěvky na sociálních sítích. 

Diviš zveřejnil zprávu o financování kampaně přímo na webu dohledového úřadu. Jako peněžité dary uvádí částku téměř osm milionů korun, z toho 7,85 milionu zaplatil ze svých prostředků. Peníze mu poslaly asi tři desítky dalších dárců. Nejvíc ho stál sběr podpisů, a to přes šest milionů korun. Žádné bezúplatné plnění ve zprávě Diviš neuvedl.

Nejtransparentnější je kampaň Nerudové. Nejhůře dopadli Středula se Zimou, uvádí studie

Číst článek

Zprávu o financování kampaně přímo na webu úřadu zveřejnil i Zima. Na volební účet mu přišly přes tři miliony korun, ve zprávě uvádí další asi 2,3 milionu korun jako bezúplatné plnění. Pomohlo mu zejména vydavatelství Vltava Labe Media inzercí za asi 1,5 milionu korun.

Fischerovi na volební účet přišlo asi 4,7 milionu korun od několika set lidí. Většinou mu posílali spíše menší příspěvky, nejvyšší byl dar 500 tisíc korun od Jana Dokulila. Fischer zároveň zveřejnil i seznam několika set lidí, kteří si vyvěsili jeho volební banner, a desítek lidí, kteří přispěli dobrovolnickou prací.

Přiznal také slevy, které dostal třeba na pronájem vozu, na tisk, pronájem kanceláře nebo výrobu videospotů celkem asi za 400 tisíc korun.

Hilšer na kampaň získal téměř 1,8 milionu korun, většinu dostal od státu za svůj senátorský mandát. Peníze mu poslalo také asi devět desítek dárců. Další asi dvě desítky lidí mu pomohly bezúplatným plněním.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme