Přehled tisku: insolvenční šmejdi, dětské transplantace a pojišťovny přestanou hradit lék užívaný po mrtvici

V sobotním tisku se dočtete, že čeští lékaři patří mezi špičku v oboru dětských transplantací. Píše to Mf Dnes. V Česku přibývá případů, kdy dlužníkům radí takzvaní insolvenční šmejdi, informuje Právo. A pojišťovny už za týden přestanou platit přípravek Lixiana, který používají někteří pacienti po mrtvici, upozorňuje Deník. Více v přehledu tisku, který sestavil Radiožurnál.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři (Ilustrační foto)

Lékaři (ilustrační foto) | Foto: Dalibor Peřina | Zdroj: Fakultní nemocnice Olomouc

Právo

V Česku přibývá případů, kdy dlužníkům radí takzvaní insolvenční šmejdi, informuje deník Právo. Lidem chyceným v dluhové pasti nejčastěji radí, jak se splácení vyhnout. Místo toho se ale jejich klienti můžou zadlužit ještě víc. Takzvaní šmejdi nejčastěji dlužníkům doporučují odvolání na to, že si věřitel neprověřil jejich schopnost splatit půjčku. Za svoje služby si pak nechají zaplatit. Novela insolvenčního zákona z loňského roku přitom povolila vypracovávat návrhy na oddlužení pouze odborníkům. V drtivé většině případů proto není námitka oprávněná a dlužníkům tak jen narostou dluhy o poplatky a penále.

Mf Dnes

Čeští lékaři patří mezi špičku v oboru dětských transplantací - dočtete se v sobotní Mladé frontě Dnes. Lékaři transplantují dětem nejčastěji ledviny nebo játra. Od první operace v roce 1995 se nových jater dočkalo už téměř sto padesát dětských pacientů. Průměrný věk dětských pacientů je sedm let, lékaři ale zvládají operovat i menší děti. Loni se jim podařilo úspěšně transplantovat nová játra teprve čtyřměsíčnímu miminku.

V nemocnici v Motole poprvé provedli operaci, kdy pacientovi odstranili celou spodní část těla

Číst článek

Deník

Pojišťovny už za týden přestanou platit léky některým pacientům po mrtvici, všímá si regionální Deník. Jde o přípravek Lixiana, který je na trhu přes rok a používá ho kolem 18 tisíc lidí. Proč pojišťovny přestanou medikament hradit, není jasné.

Jiné přípravky ale pacientům nemusejí vyhovovat. Náhlá změna léčby totiž může u některých pacientů vyvolat vážné zdravotní potíže. Lékaři se proto teď obracejí na ministerstvo zdravotnictví. Chtějí vysvětlení, proč se rozhodlo zrušit proplácení léku. Jeho užívání bylo doteď bezproblémové a cena je srovnatelná s podobnými přípravky na trhu, píše Deník.

Lidové noviny

České dráhy chtějí v budoucnu vydělávat kromě dopravy cestujících i na opravách nebo modernizacích vlaků, píší sobotní Lidové noviny. Drahám ale docházejí prostory, kde můžou s vlaky pracovat. Chtějí proto koupit šumperský podnik Pars nova, který se na výrobu nebo opravu vlaků a tramvají zaměřuje. Oba podniky spolu navíc už v minulosti spolupracovaly, například repasovaly zhruba 250 motorových vlaků, které teď jezdí v regionech. Pars nova ale v současnosti patří Škodě Transportation, která firmu nechce prodat. Jedním z důvodů je i to, že České dráhy vedou se Škoda Transportation soudní spor.

Václav Vohlídal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme