Oprava tratě u Karlových Varů má stát 90 milionů. První vlaky po ní projedou na konci července

Železniční trať u Karlových Varů opraví společnost Strix Chomutov. Správa železniční dopravní cesty s ní uzavřela bez soutěže smlouvu na 90 milionů korun. Oprava má být hotová do konce července. Informaci serveru Zdopravy.cz potvrdila serveru iROZHLAS.cz mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Karlovy Vary Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Byla oslovena pouze jedna firma, konkrétně Strix Chomutov, a to v souladu se zákonem o zadávání zakázek,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Sesuv na trati u Karlových Varů se bude opravovat nejméně tři měsíce, vlaky místem neprojedou

Číst článek

„Stavební termín dokončení, tedy zprovoznění trati, je do 31. července. Předpokládaná cena je dle smlouvy 90 milionů korun,“ doplnila.

Doba oprav má být podle serveru Zdopravy.cz kratší, než se plánovalo. Správci kolejí původně žádali o 209 dní výluky, tedy až do prosince. 

Sesuv podle Šubové zapříčinily úpravy na sklonku 19. století, kdy byla trať rozšířena na dvojkolejnou a došlo k rozšíření náspu. Použita byla tehdy dostupná technika, která je ale z dnešního pohledu zastaralá.

„Podle současných poznatků by takovéto úpravy byly prováděny s využitím takzvaného zazubení původního náspu, které znemožňuje posouvání svahu. Mimo tuto skutečnost byly náspy v té době budovány s využitím tehdejších postupů a tehdejších požadavků na kvalitu materiálu, z čehož vyplývá jejich nedostatečná hutnost a použití z dnešního hlediska nevhodného materiálu,“ popsala hlavní problém pro server Zdopravy.cz Šubová.

Podle ní se navíc postupem času podepsala na stavu nevhodného materiálu i vlhkost z podloží. „V kombinaci s vyšším zatížením vedlo k celkovému opotřebení náspu tělesa dráhy a jeho náhlému sesuvu,“ dodala.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme