Roušky, pláště nebo dezinfekce. Čínské město žádá o pomoc s koronavirem partnerskou Třebíč

Čínské město I-čchang z provincie Chu-pej v úterý požádalo své partnerské město Třebíč o zdravotnický materiál, který by pomohl v boji s koronavirem. Provincie je ohniskem nákazy, ve městě jsou stovky nakažených a jeden člověk zemřel. Žádostí se bude ve středu zabývat třebíčská městská rada a o den později i zastupitelstvo, pomoc přislíbil také Kraj Vysočina, řekl Pavel Pacal, starosta Třebíče a náměstek hejtmana (Pro Třebíč a STAN).

Třebíč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cestující z Číny do Vancouveru se chrání rouškami

Čínské město v e-mailu doručeném v úterý žádá o zdravotnický materiál (ilustrační foto) | Foto: JENNIFER GAUTHIER | Zdroj: Reuters

Čínské město v e-mailu doručeném v úterý žádá o zdravotnický materiál. „Jde zejména o lékařské pláště, čepice, rukavice, obličejové roušky nebo dezinfekční prostředky,“ řekla pro Radiožurnál mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová.

K panice z čínského koronaviru není důvod, u nás zabíjí ‚běžná‘ chřipka, vysvětluje lékařka

Číst článek

„Zjistíme, zda je vůbec možno zde materiál sehnat, zda je k dispozici. Osobně předpokládám, že ano,“ dodal Pacal. Navrhne, aby pomoc byla ve výši 50 000 korun, a o stejnou částku požádá i kraj. „Je to spíš v rovině nějakého vyjádření solidarity, protože těžko to za čtyřmilionové město vytrhneme.“

I-čchan je třebíčským partnerským městem od roku 2015. Čínu o rok později navštívila skupina třebíčských studentů, ti čínští byli na oplátku v Třebíči. „Došlo i k hospodářským kontaktům mezi několika firmami. Poslední politická a ekonomická návštěva z Číny tady byla před dvěma lety,“ řekl Pacal.

Koronavirus se začal šířit loni. Problémy s ním jsou nejen v provincii Chu-pej, z jejíž metropole Wu-chanu se šíří. V Číně je jím nakaženo přes šest tisíc lidí, více než 130 už jich zemřelo. Další případy jsou v zahraničí, kde nikdo nezemřel. Několik podezření z nákazy koronavirem registrují i lékaři v Česku, zatím se však žádné nepotvrdilo.

tp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme