Po hrázi rybníka Svět v Třeboni povede nová stezka z asfaltu. Materiál se nelíbí památkářům

Úzký chodník na koruně hráze rybníka Svět v Třeboni je zavřený. Chodce na něm vystřídal bagr. S jeho pomocí odstranili stavaři popraskaný a zvlněný starý asfalt a stezku rozšiřují. Už o letních prázdninách by měla sloužit nejenom pěším, ale i cyklistům. Město do jejího rozšíření a nového povrchu investuje šest milionů korun.

Třeboň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chodník na hrázi třeboňského rybníka Svět

Chodník na hrázi třeboňského rybníka Svět | Foto: Lucie Suchánková Hochmanová | Zdroj: Český rozhlas

„Rekonstrukci samozřejmě vítáme, protože ten chodník rozhodně nebyl nic pěkného,“ říká kastelán zámku Vít Pávek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po hrázi rybníka Svět v Třeboni povede nová stezka pro pěší a cyklisty

Nová stezka navíc odvede cyklisty z frekventované silnice na Nové Hrady a cesta tak pro ně bude bezpečnější. Přesto se Národní památkový ústav proti záměru použít na její povrch znovu asfalt, odvolal.

„My jsme navrhovali původně dláždění z kamenných odseků, které má tu výhodu, že v okamžiku, kdy vznikne nějaká mezera, což se stává v případě kostek, tak stačí menší kamenný odsek, kdy se ty mezery vyplní. A samozřejmě ta cesta působí celistvě,“ vysvětluje kastelán.

Poškození asfaltu se památkáři obávají i proto, že v těsné blízkosti stezky je plot zámeckého parku a za ním vzrostlé stromy.

Po nejdelší vzdušné lávce v Česku se projdete v Krumlově. Je součástí nové lezecké ferraty

Číst článek

„Opravy jako takové by možná byly snazší,“ přiznává starosta města Jan Váňa, přesto je podle něj asfaltový povrch pro stezku jednoznačně lepší volbou, než by byly kamenné odseky:

„Samozřejmě, to je naprosto nevhodné pro cyklisty, navíc jsme lázeňské město, kde se léčí pohybové ústrojí, a pohybují se tady také lidé na vozíku, chodí o francouzských holích a podobně.“

Odmítá i argument, že v historickém centru Třeboně cyklisté po kamenném dláždění jezdí a nutí je to alespoň být opatrnější, i ten, že na 400 metrů dlouhou asfaltovou část stezky na hrázi naváže na obou stranách opět kamenné dláždění.

Hlavní je chránit stromy

Přesto, že městu záměr udělat stezku z asfaltu schválil krajský úřad i správa Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko a změnil se i projekt tak, aby došlo k co nejmenšímu poškození kořenů stromů, památkáři dál na stavbu bedlivě dohlížejí.

Jejich hlavním cílem je uchránit stromy. Jejich kořeny totiž mají důležitou funkci pro stabilitu hráze rybníka. Třeboňský zámek už má s jejím narušením zkušenost.

„Bylo to v roce 1890, kdy se u současného přístaviště protrhla hráz rybníka Svět a voda se rozlila do zámeckého parku i podél pivovaru ke Zlaté stoce a škody byly opravdu obrovské,“ připomíná kastelán Vít Pávek.

Celou reportáž Lucie Hochmanové si poslechněte online.

Lucie Suchánková Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme