Zámecký park v Třeboni vypadá jako v 19. století. Asfaltové cesty a lavičky zalité v betonu jsou minulostí

Obyvatelé a návštěvníci Třeboně se po devíti měsících můžou znovu procházet v zámeckém parku. Skončila rekonstrukce, která mu vrátila podobu z 19. století. Za své vzaly popraskané asfaltové cesty, zmizely i zabetonované lavičky.

Fotogalerie Třeboň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proměnu si už přišla prohlédnout například paní Jaroslava. „Tento zámecký park byl vždycky hezký, tak se těšíme, že sem budeme chodit,“ komentovala pro Český rozhlas České Budějovice.

Cesty v zámeckém parku v Třeboni dohromady měří osm kilometrů. Během posledních devíti měsíců z nich zmizel asfalt a nahradil ho mlatový povrch. Kromě toho, že se tak parku vrátila podoba z 19. století, umožní nový povrch lepší hospodaření s vodou.

Přehrát

00:00 / 00:00

V zámeckém parku v Třeboni byla Lucie Hochmanová

„Zámecký park má rozlohu šesti hektarů a je celý umístěný pod hladinou vody blízkého rybníka Svět, proto je zde velmi vysoká podzemní voda,“ vysvětlil kastelán třeboňského zámku Vít Pávek.

Pod asfaltovými cestami byl litý beton a právě voda, která je tady všudypřítomná, se zadržovala v části pod rybníkem, kde nám stromy ve velkém uhnívaly.

Naopak část blíže městu a kostelu s vodou hospodařit nemohla, tam pro změnu stromy usychaly,“ dodal.

V parku zatím kvetou azalky a rododendrony, v příštích letech by tady barevných květů mohlo být ještě mnohem víc.

„Ve své nejkrásnější podobě měl zámecký park více ornamentálních květinových záhonů. My si to dneska už nemůžeme moc dovolit s ohledem na vzrostlou výsadbu velkých dubů, lip a kaštanů, ale přeci jenom něco obnovovat chceme,“ uvedl kastelán.

Lucie Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme